Legendarny klub Maxim w Gdyni wystawiony na sprzedaż. Jaka cena wywoławcza?

Mieścił się tu kultowy lokal, rozsławiony przez piosenkę zespołu Lady Pank. Restauracja z czasem podupadła, opustoszała i popadła w ruinę. Bardzo atrakcyjny, położony zaledwie 50 metrów od morza teren, na którym stoi dawny „Maxim”, zostanie ponownie wystawiony na sprzedaż. Cena wywoławcza jest o 10 milionów niższa niż 14 lat temu.

O „Maximie” w Gdyni słyszała cała Polska, a bawiła w nim peerelowska śmietanka towarzyska z całego kraju. Ekskluzywna restauracja pełna dzieł sztuki i stylowych mebli, z przeszkloną ścianą, widokiem na morze, kilkoma barami i drzewem w środku powstała na przełomie lat 70. i 80. Od początku wabiła obcokrajowców, marynarzy i cinkciarzy. Rozsławiona przez piosenkę Lady Pank stała się miejscem zabaw ówczesnej elity finansowej – biznesmenów, gwiazd kina i estrady, ale i gangsterów. Drink kosztował tu tyle, ile wynosiła przeciętna pensja. Nakręcono tu sceny do dwóch odcinków serialu „07 zgłoś się”, a także do filmu „Smażalnia story” i serialu „Czterdziestolatek. Dwadzieścia lat później”.

Z czasem lokal podupadł. Przyciągał głównie ludzi z półświatka, a policja (tym razem prawdziwa, a nie ta dowodzona przez serialowego porucznika Borewicza) znalazła kradzione samochody na terenie należącym do restauracji. W 2004 roku „Maxim” zamknął swe podwoje i popadł w ruinę.

Miasto, które od lat 90. jest właścicielem działki, podejmowało próby jej sprzedaży. W 2008 roku cena wywoławcza wynosiła 35 milionów złotych. Jak dotąd nie znalazł się jednak nabywca z pomysłem, jak zagospodarować to unikalne miejsce. Miał na to wpływ także ogólnoświatowy kryzys gospodarczy.=

Jednak ci z grubszymi portfelami i pomysłem na nowe oblicze legendy PRL-u będą mogli wziąć udział w licytacji działki o powierzchni 7736 m² i stać się jej nowym właścicielem. Zaplanowano ją 3 grudnia. Teren wystawiony na sprzedaż znajduje się w bajkowej lokalizacji –pomiędzy ulicą Orłowską a promenadą Królowej Marysieńki. Oddalone o zaledwie 50 metrów morze i molo widać stąd jak na dłoni. Cena wywoławcza jest o 10 milionów niższa niż 14 lat temu i wynosi 25 milionów złotych + 23% podatku VAT liczonego od 47,96% wylicytowanej ceny.

Przez lata zmieniał się plan zagospodarowania przestrzennego działki. W styczniu br. odbyły się dyskusje publiczne online nad projektem planów miejscowych. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek rozpatrzył wniesione do do niego uwagi.

Obszar nieruchomości gminnych położonych przy ul. Orłowskiej 13-15, na terenie których znajduje przedwojenny pensjonat „Czerwony Dwór” (ul. Orłowska 15) oraz dawna restauracja „Maxim” (ul. Orłowska 13), podzielono na dwie strefy planistyczne. Są to: usługi turystyki i kultury, a w strefie 05 wprowadzono dodatkowo możliwość zabudowy wielorodzinnej. W tym zakresie plan ten nie odbiega od uchwalonego poprzednio.

Co ciekawe, właścicielem „Maxima” może być każdy – nawet bez zasobnego portfela. Legendarny lokal znalazł się bowiem na karcie popularnej gry „Monopoly PRL”.

Czytaj też: Architektura w Polsce | Gdynia | Ciekawostki | Architektura | Bar


źródło: Gdynia.pl 
tekst: Gdynia.pl