Klub seniora w Kępnie. Architekt postawił na modernizm w nowym wydaniu

Klub seniora i centrum wsparcia opiekunów znajduje się przy ulicy Sikorskiego w Kępnie. Jego projekt powstał w pracowni architektonicznej Osiem Pięć Marcina Wierzbickiego.

Kompleks zlokalizowany jest w części miasta, w której dominuje modernistyczna jednorodzinna zabudowa. Architekt zaproponował więc skromną, nowoczesną bryłę, która delikatnie nawiązuje do klasycznego modernizmu. Do budowy wykorzystał jednak cegłę, która podkreśla historyczny charakter miejsca.

Nowo projektowany klub seniora stanowi hybrydę w której dominującymi materiałami elewacji nawiązującymi do otaczającej zabudowy są płaszczyzny pokryte cegłą i białym tynkiem.

Z uwagi na specyfikę organizacyjną funkcja budynku rozłożona jest na 2 poziomach, pierwszy stanowi ogólnodostępną część dla osób starszych gdzie przewidziano organizacje zajęć ruchowych sala kinezyterapii z węzłem szatniowo sanitarnym, salę rekreacyjną połączoną z każdym pomieszczeniem w której zaprojektowano przestrzeń o charakterze zmiennym (stołówka, sala balowa z wydzieloną przestrzenią na sale wypoczynku) ale również ogólnodostępny węzeł gastronomiczny o założeniu integracyjnym gdzie seniorzy będą mogli przygotowywać wspólne posiłki w ramach zajęć terapeutycznych. Poziom drugi to organizacja centrum wsparcia opiekunów- polegająca na stworzeniu hotelu dla osób starszych, gdzie ulokowano 2 dwuosobowe pokoje ze wspólnym węzłem sanitarnym, przestrzenia wspólną wyposażoną w aneks kuchenny, biura personelu, magazyny oraz pomieszczenia o funkcji uzupełniającej.

klub seniora


Opracowywany budynek zaakcentowany jest oszczędnym w formie minimalistycznym detalem opisanym balustradami o wertykalnym podziale, ogrodzeniem oraz kompozycją rozmieszczenia oświetlenia. Wprowadzone balustrady scalone z ażurowym parawanem stanowią integralną część projektu zaakcentowaną łagodnym światłem o ciepłym zabarwieniu. W sumie powierzchnia użytkowa budynku to niemal 500 m kw.

Posadzka wewnętrzna: wykładzina Polflor, Elewacja: System Infatec firmy Wandersanden, Pokrycie dachu: membrana TPO firmy Firestone.

Czytaj też: Zdrowie | Ciekawostki | Minimalizm | Bauhaus

źródło: Pracownia Architektoniczna Osiem Pięć Marcina Wierzbickiego