Kolejna tężnia solankowa w Łodzi. W mieście jest już ich kilka!

Jej budowa zakończy się w kwietniu. Nowa tężnia solankowa stanęła przy Stawach Jana – parku położonego w dzielnicy Łódź Górna. Chęć jej budowy zgłosili sami mieszkańcy.

Tężnie solankowe tworzą korzystny dla zdrowia mikroklimat. Do ich budowy wykorzystywane są gałązki krzewów tarniny. Po tych gałązkach spływa solanka rozbijając się na mniejsze krople. Promienie słońca i wiatr sprawiają, że powstaje mgiełka solankowa wokół tężni.

Tężnie solankowe to miejsca, które cieszą dużym zainteresowaniem. Nie będzie przesadą, jeśli powiem, że wpisały się w krajobraz miasta. Z tężni możemy skorzystać już na Retkini, Żubardziu czy Zarzewie. Kolejną już w najbliższą majówkę będzie można odwiedzić na Chojnach. Obecnie wykonawca prowadzi prace wykończeniowe i przygotowuje się do obioru inwestycji. Na korzystających będą czekały ławki, ławko-leżaki oraz stojaki na rowery – informuje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na terenie tężni zasadzone zostały dwie odmiany chmielu. Ich pnącza w przyszłości mają obrosnąć drewnianą konstrukcję.


Między leżakami zobaczymy trawy ozdobne, obecnie przycięte do 2 cm, tak, aby młode pędy miały możliwość wzejść w okresie letnim. Rośliny będą przycinane na wiosnę oraz systematycznie podlewane i nawożone – zapewnia Justyna Krakowiak z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Pnącza nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Są samowystarczalne. Nowa tężnia solankowa kosztowała 984 tysięcy złotych.

Czytaj też: Łódź | Zdrowie | Miasto | Osiedle | Park  | whiteMAD na Instagramie

źródło: łódź.pl