Kolejne drzewa w Krakowie zyskują więcej miejsca, by rosnąć

Tak zwane “rozbetonowanie” trwa w najlepsze. Drzewa w Krakowie mają coraz więcej przestrzeni za sprawą prac prowadzonych przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej.

To już trend, który realizowany jest w największych miastach w Polsce. Tak zwane “rozbetonowanie” polega na usunięciu betonowych płyt, które wcześniej znajdowały się tuż przy pniach drzew. W ten sposób odsłaniana jest warstwa ziemi, dzięki której drzewa zyskują więcej wody oraz powietrza.

Podobne akcje przeprowadzane są już w Warszawie, Poznaniu i Łodzi. W Krakowie odsłonięto w ten sposób już kilkadziesiąt drzew. Ostatnie prace przeprowadzono przy ulicy Szerokiej. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zapowiada, że niebawem obok drzew pojawią się nowe nasadzenia krzewów, a wszystkie prace zatwierdzone zostały przez służby konserwatorskie.

Działania mające na celu poprawę warunków siedliskowych takich drzew prowadzone są systematycznie w ramach bieżącego utrzymania. Jest to praca wykonywana w trybie ciągłym i przy współpracy z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Jak przebiega i co jest ważne przy jej planowaniu?

Poszerzanie okienek, w których rosną drzewa przeprowadzane jest w porozumieniu z ZDMK w momencie planowanych remontów chodników, ciągów pieszych itp. Poprawa warunków siedliskowych drzew wykonywana jest wtedy kompleksowo na całym odcinku planowanego remontu. Takie działania wykonane zostały wzdłuż fragmentu ul. Szlak, czy przy ul. Straszewskiego. Przed rozpoczęciem prac remontowych w kontakcie z ZDMK, na spotkaniu w terenie ustalany jest zakres możliwego powiększenia okienka.


Wzdłuż ulic m.in. Karmelickiej, Zwierzynieckiej, Siemiradzkiego, Rakowickiej Poselskiej, Tarłowskiej okienka, w których rosną drzewa były czyszczone, spulchniana była w nich gleba, usuwana niepotrzebna już agrowłóknina. Górna warstwa przykryta została zrębkami, które rozkładając się odżywiają glebę.

Wiele z lokalizacji, w których okienka zostały poszerzone, bądź stworzone w ramach rozbetonowania przestrzeni, zgłoszonych zostało przez samych mieszkańców Krakowa.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

Czytaj też: Kraków | Ciekawostki | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie