Moda to nie tylko wyznaczanie trendów, to opowiadanie historii. Kolekcja jesienno-zimowa Sacred Waters poświęcona jest obecnej kondycji polskich rzek. Ziemia przeżywa najgorętszy okres od 2000 lat. Pierwszą ofiarą kryzysu klimatycznego jest woda. Dziś 70% wody zużywa się na wyżywienie ludzi. Stała się ona najbardziej pożądanym zasobem planety. Rzeki w naturalnej postaci, z jednej strony zaopatrują ludzi w świeżą wodę, produkty żywnościowe i inne surowce pochodzenia roślinnego – np. drewno., z drugiej zaś pomagają łagodzić skutki zmiany klimatu -przeciwdziałają powstawaniu susz i powodzi oraz wspierają samooczyszczanie się wody. Naturalna rzeka to skomplikowany system oczyszczający. Składa się z piaszczystych plaż i wysp, wychwytujących zanieczyszczenia organiczne. Naturalne rzeki i towarzyszące im mokradła tworzą bardziej wilgotny mikroklimat, łagodzący skutki braku opadów. Niestety, w ciągu ostatnich 45 lat straciliśmy 35 procent mokradeł, a od roku 2000 tracimy je w coraz szybszym tempie.
Branża odzieżowa to trzeci, po paliwach kopalnych i produkcji żywności, najbardziej szkodliwy dla środowiska biznes na świecie. Opiera się on na 98 mln ton nieodnawialnych surowców na rok.
Ruch w kierunku cyrkularności jest niesamowicie ekscytujący, to coś, do czego wszyscy powinniśmy dążyć i wspierać. Zrównoważony rozwój to projekt oparty na głębokim zrozumieniu, że wszystkie rzeczy są ze sobą powiązane na tym świecie i zapewniający możliwość projektowania i produkcji w nieskończoność. Wymaga to spotkania się projektowania, rozwoju, produkcji i użytkowania produktów modowych, tak, aby zostały zaspokojone dzisiejsze potrzeby przyszłych pokoleń bez szkodliwości dla środowiska. Produkty o obiegu zamkniętym powinny nie tylko nie powodować szkód, ale również przynosić korzyści ludziom i środowisku przez cały cykl życia produktu. Cyrkularność jest całkiem namacalna. Trzeba po prostu odciąć się od uprzedzeń.
Do produkcji jednej pary jeansów zużywa się ok 10 000 litrów wody. Nie w Dioxide.
Sacred Waters to kapsułowa kolekcja powstała w całości z resztek produkcyjnych po produkcjach polskich marek, które zostały uratowane przed utylizacją. Detale takie jak kieszenie wewnątrz kurtek, sznurki w tunelach kapturów, czy pętelki wieszaków pochodzą w 100% z upcyklingu. Ponieważ rozważnie podchodzimy do pozyskiwania materiałów wszelkie okucia są rodzimej produkcji. Stawiamy na lokalność, nasze produkty są ściśle związane z miejscem, pochodzeniem i ludźmi za nimi stojącymi. Ten atrybut wskazuje, że 100% produktów Dioxide zostało wyprodukowanych w Polsce, co wskazuje na inwestycję w lokalną gospodarkę i środowisko. Projektujemy z myślą o obiegu zamkniętym chcąc świadomie przyczyniać się do redukcji marnotrastwa.
„Widzimy przyszłość, w której ubrania, które kochamy, przetrwają dłużej, a jeśli zblakną, mogą rozpocząć nowe życie, stanowiąc część okrągłego systemu mody. Kreujemy przyszłość, w której klienci mogą dokonywać świadomych wyborów, a luksus i moda mogą odegrać rolę w odbudowie naszej planety. Wierzymy w inkluzywną przyszłość, w której nasza branża jest naprawdę zróżnicowana i gdzie następne pokolenie jest wyposażone w umiejętności, które pozwalają zmieniać świat.” Mówi MonikaCisło, współzałożycielka marki.
Wyznając filozofię trwałego pozytywnego wpływu Dioxide denim stoi za wysokiej jakości rzemiosłem, dobrze zaprojektowanym, zaprojektowanym z myślą o trwałości, zaprojektowanym, aby być ponownie kochanym i ponownie przetwarzanym. Wyzwala potencjał swego ekosystemu biznesowego, innowacyjność i kreatywność pracowników, wiedzę w zakresie technologii i danych oraz dążenie do współpracy w celu zapewnienia trwałej, luksusowej mody, która pozostawia trwały pozytywny wpływ.
„Z miłością i troską wierzymy, że luksusowe przedmioty mogą trwać przez całe życie i dłużej. czyniąc pielęgnację i naprawę integralną częścią luksusowej mody. Wierzymy w traktowanie ubrań z szacunkiem, dbałością i uwagą, aby ich historie i wartość mogły być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Chcemy stworzyć kulturę mody, w której najważniejsza jest jakość, a ludzie wiedzą, jak zachować i odnawiać to, co już mają w swojej garderobie. Historie dotyczące zrównoważonego rozwoju zawsze będą ważnym punktem naszej drogi, niezależnie od tego, czy chodzi o podnoszenie świadomości na temat kondycji naszych rzek, celebrowania wyjątkowego kunsztu zrównoważonych rzemieślników, czy też odkrywania, jak dbać o ubrania i je przetwarzać.” Dodaje Cisło.
Garderobę Dioxide definiuje sztuka krawiectwa, ręcznie nabijane ćwieki wzmacniają konstrukcje, szwy francuskie podkreślone są podwójnymi stębnówkami, wykonanymi nićmi z deadstocków, w kontrastujących kolorach. Kolekcja jest w znacznej mierze propozycją dla kobiet, uzupełnia ją jedynie kilka męskich sylwetek. Cechą charakterystyczną jest specyficzne, odważne cięcie na wszyciu nogawki w cygaretkach i cullotes, które proponowane są w dwóch wersjach kolorystycznych. Dziewczyny znajdą też dla siebie sukienki i spódnicę, a look dopełnią longsleevem z bardzo mocnymi, trapezowymi wręcz ramionami oraz sporych rozmiarów, miękką torbą, wykończoną barankiem z recyklingu.
W sektorze outdoorowym proponujemy ciepłe, otulające kurtki i kamizelki wypełnione ocieplaczem z recyklingu, a także pilotkę damską i męską Wranglerkę. Kolory kolekcji przywodzą na myśl nadwiślańskie piaszczyste, dzikie plaże i błękit nieba znajdujący swe odbicie w toni rwącej wody.
Zobacz również: Edytorial | Fotografia | Moda | Projektant