Nike Free 2015: Pięć powodów, dla których mniej znaczy więcej

Po jedenastu latach od narodzin popularnej linii Nike Free, koncern z Oregonu wprowadza trzy nowe modele butów biegowych: Nike Free 3.0 Flyknit, Nike Free 4.0 Flyknit oraz Nike Free 5.0.

Nowe style stanowią kolejny krok w kierunku pełnego wykorzystania naturalnego ruchu stopy i ciała biegacza. Osiągnięcie tego celu stało się możliwe poprzez redukcję ilości materiału do ich wytworzenia. Dzięki temu wrażenia biegowe w modelach z rodziny Free są jeszcze bardziej zbliżone do treningu boso.

Cholewki nowych Free zaprojektowano tak, by całościowo wykorzystywać naturalną swobodę ruchu
i elastyczność stopy. Ekosystem serii tworzą trzy różne buty:

  • Nike Free 3.0 Flyknit – zapewnia najbardziej naturalny krok, posiada wygodną cholewkę Flyknit oraz 4-milimetrowy offset pomiędzy poziomem pięty i palców.

  • Nike Free 4.0 Flyknit – to dobra amortyzacja i naturalny krok, specjalnie ukształtowana cholewka Flyknit oraz 6-milimetrowy offset pomiędzy poziomem pięty i palców.

  • Nike Free 5.0 – model wyróżnia wysoka amortyzacja, naturalny krok, zaawansowana technologicznie cholewka oraz 8-milimetrowy offset pomiędzy poziomem pięty i palców.

Koncepcja Nike Free powstała w 2001 roku. Jej twórcy, zainspirowani rozmowami z legendarnym trenerem Vinem Lananą, stworzyli obuwie dające odczucie treningu boso. Jednocześnie, ich projekt zapewniał odpowiedni poziom ochrony i wsparcia. W 2015 r. inżynierowie Nike Free po raz kolejny kierują się zasadą: mniej znaczy więcej, eliminując zbędne warstwy, szwy i ilość materiału. W efekcie stworzyli produkt, który ma za zadanie w pełni wykorzystywać siłę mięśni stopy.

Poniżej wyjaśniamy, dlaczego w kolekcji biegowej Nike Free tak ważna jest zasada „im mniej,
tym więcej”.

1. NATURALNIE ELASTYCZNA PODESZWA

Technologia Nike Free oparta jest na badaniach anatomii i biomechaniki ciała. Dowodzą one, że stopa biegacza nie porusza się po linii prostej. Chociaż jego ciało przemieszcza się prosto do przodu, stopa posiada tendencję do lekkiego przetaczania po podłożu. Te obserwacje pozwoliły więc stworzyć podeszwę, dzięki której stopa znajduje się bardzo blisko ziemi i porusza się w maksymalnie naturalny sposób. Sześciokątne nacięcia oferują pełen zakres ruchu, zapewniając świetne przyleganie
do podłoża. Z kolei pianka Phylite gwarantuje dobrą amortyzację przy jednoczesnym zachowaniu lekkości.

2. CHOLEWKA NICZYM SKARPETA

Często nowe cechy buta to dodatkowe warstwy, przeszycia czy większa ilość materiału – wszystko to może powodować zwiększenie tarcia i wielkości buta oraz ograniczenie naturalnej elastyczności stopy. Technologia Nike Flyknit pozwala na zaprojektowanie cholewki na poziomie mikro, dzięki czemu uzyskuje się obszary o odpowiednim poziomie elastyczności, wsparcia i wentylacji dokładnie tam, gdzie są one niezbędne. Buty Nike Free 3.0 Flyknit oraz Nike Free 4.0 Flyknit posiadają dosłownie bezszwowe, jednoczęściowe cholewki dopasowujące się do kształtu stopy biegacza. Równocześnie gwarantują one wysoki poziom wsparcia.

Tegoroczny Nike Free 5.0 również charakteryzuje się konstrukcją bezszwowej cholewki łączącej elastyczność, poczucie komfortu i lekkość. Specjalna siateczka wykorzystana w cholewce oraz bezszwowe panele pozwalają na uzyskanie lekkości i odpowiedniej wentylacji.

3. MINIMALNY WPŁYW NA ŚRODOWISKO

Technologia Flyknit to nie tylko dużo lżejszy but. To również zaawansowany proces produkcyjny, zapewniający minimalny wpływ na środowisko. Od jej debiutu w modelu Flyknit Racer w 2012 r. ograniczono liczbę odpadów o blisko dwa miliony funtów, co stanowi równowartość masy trzech największych samolotów pasażerskich. Tradycyjne cholewki butów wykonane są z kilku różnych, zszywanych elementów. Tymczasem wykorzystanie konstrukcji Flyknit pozwala na otrzymanie cholewki niemal całkowicie pozbawionej szwów. Ponadto, idealnie dopasowuje się do stopy i gwarantuje osiąganie maksymalnej sportowej efektywności.

4. LEKKA KONSTRUKCJA

Technologia Nike Flyknit stanowi doskonałe uzupełnienie technologii Nike Free, zastosowanej
w podeszwach. Materiał wykonany z elastycznej i wyjątkowo lekkiej przędzy obejmuje stopę, łącząc elastyczność z wysokim poziomem wsparcia. Dzięki nieco luźniejszemu tkaniu niż w poprzednich modelach, cholewki Flyknit w modelach Free Flyknit 3.0 i 4.0 zapewniają jeszcze lepszą wentylację.

Biegacze preferujący model Nike Free 5.0 na pewno docenią lekkość buta, wykorzystującego technologię Flywire, bezszwowe panele oraz lekką siateczkę cholewki. Warto podkreślić, że nawet niewielkie ograniczenie masy nabiera znaczenia, kiedy różnicę tę pomnożymy przez liczbę kroków, wykonywanych podczas biegu na dłuższych dystansach.

5. DOSKONAŁE DOPASOWANIE NA POZIOMIE PIĘTY

Podczas gdy budowa wielu butów biegowych opiera się na specjalnej konstrukcji plastikowego zapiętka w tylnej części stopy, w modelu Free 3.0 funkcję tę spełnia technologia Flyknit. Wykorzystuje ona sztywniejszą przędzę w obszarze pięty, co zapewnia wyższą stabilizację i wsparcie. Pozbycie się tradycyjnego zapiętka umożliwiło naturalny ruch stopy i zdecydowaną redukcję wagi.

6. GWARANCJA NATURALNEGO RUCHU STOPY

Nowe modele Nike Free nie są tylko odrębnymi butami o odmiennych właściwościach. Projektanci Nike skupili się na stworzeniu swoistego „ekosystemu”, w którym wszystkie cechy – forma, materiały i technologie – razem zapewniają naturalną swobodę ruchu stopy w zakresie 360 stopni.

Buty Nike Free 4.0 Flyknit oraz Nike Free 5.0 dostępne są na platformie Nike NIKEiD od 23 marca. Wszystkie modele Nike Free będzie można zakupić na nike.com oraz w salonach Nike od 2 kwietnia.