Kolekcjonerzy będą licytować cyfrową wersję jego obrazu. Wojciech Brewka o sztuce [WYWIAD]

Wkrótce rozpocznie się licytacja Domu Aukcyjnego Art in House w Warszawie. Kolekcjonerzy będą mogli wylicytować obraz, który namalował Wojciech Brewka oraz telewizor Samsung The Frame, na którym umieszczono wysokiej jakości cyfrową wersję “Night Cruising”. O tym, czy telewizor jest dobrym miejscem do eksponowania sztuki opowiedział nam autor obrazu.

Kamil Białas: Jak to się stało, że zapragnąłeś tworzyć sztukę?

Wojciech Brewka: Nie pamiętam początków, wydaje mi się, że od zawsze coś tworzyłem i nie zmieniło się to do dziś. W miarę czasu zacząłem jedynie działać na tym polu bardziej świadomie.

Jesteś artystą z wykształcenia?

Z wykształcenia jestem prawnikiem i ekonomistą. Moi rodzice prowadzą kancelarię podatkową i poszedłem na prawo, żeby kontynuować tę działalność. Ale można się łatwo domyślić, że nie było to moim największym marzeniem. Podczas studiów pokój, który wynajmowałem, zamieniłem w pracownię i nawet na chwilę nie porzuciłem swojej pasji. Oczywiście po studiach pracowałem w zawodzie przez kilka lat i malowałem głównie nocami lub w weekendy, ale los mi sprzyjał i w pewnym momencie pozwolił na całkowite poświęcenie się malarstwu. Od 2014 roku jestem w stanie utrzymać rodzinę ze sprzedaży swoich obrazów, co czyni mnie szczęśliwym człowiekiem. :)

W ostatnich latach w polskich domach pojawia się coraz więcej sztuki. Zwróciłeś uwagę na ten trend? Z czego może on wynikać?

Moim zdaniem jest to pochodna bogacenia się Polaków. W pewnym momencie rozwoju społeczeństwo zwraca uwagę na dobra z górnej części hierarchii potrzeb. W dziedzinie kolekcjonowania sztuki Polska jest rynkiem wschodzącym – z każdym rokiem widać, jak rośnie popyt na sztukę. Mimo tego jeszcze dość daleko nam do starej Europy lub USA, gdzie wartość jednej dobrej aukcji przekracza całoroczny obrót na polskim rynku sztuki. Jak przeczytałem w raporcie portalu Artinfo.pl, rynek dzieł sztuki w 2020 roku osiągnął rekordowy wynik 380 mln złotych, co daje blisko 30-procentowy wzrost obrotów względem roku 2019. Dla porównania, jak podają oficjalne źródła, roczne obroty Sotheby’s, czyli jednego z największych domów aukcyjnych na świecie, wynoszą ponad 4 miliardy dolarów.

Wkrótce ruszy licytacja w Domu Aukcyjnym Art in House, podczas której będzie można wylicytować twoje dzieło – obraz “Night Cruising”. Kiedy obraz powstał?

Obraz powstał w listopadzie 2020 roku, specjalnie na tę nadchodzącą aukcję. Został stworzony na podobraziu o wymiarach telewizora Samsung The Frame, który moja praca będzie promować. A jej tematyka, podobnie jak rozmiar, jest dopasowana do głównego bohatera projektu, czyli właśnie The Frame.

To wyjątkowa sytuacja bo zwycięzca licytacji otrzyma obraz Night Cruising w wysokiej jakości cyfrowej wersji w telewizorze. Jak narodziła się współpraca z technologiczną marką?

To prawda, zwycięzca licytacji otrzyma oryginalny obraz, telewizor oraz wersję cyfrową obrazu. Gorąco zachęcam do udziału w aukcji, bo pewnie taka okazja już się nie powtórzy. A współpraca narodziła się dość prosto – dostałem propozycję udziału w projekcie i uznałem, że to fajne wyzwanie, bo, jakby nie patrzeć, żeby namalować obraz spójny z koncepcją The Frame, musiałem się trochę nagimnastykować. Ale ja tak lubię. Jak jest zbyt łatwo to jest… za łatwo. ;)

Wojciech Brewka
Wojciech Brewka, fot. Dorota Miko / FTR

Czy telewizor to dobre miejsce na eksponowanie dzieł sztuki?

Od 2015 roku jestem właścicielem galerii sztuki i z doświadczenia wiem, że bardzo trudno jest przyciągnąć ludzi do tego typu miejsc. Mam wrażenie, że Polacy boją się obcować ze sztuką, myśląc, że będzie ona dla nich niezrozumiała. Ponadto, wnętrza galerii często budzą w nich dyskomfort, pewnie dlatego, że może byli kiedyś w jednej jakieś 20 lat temu, na wycieczce szkolnej i myślą, że od tego czasu nic w galeriach się nie zmieniło, a to przecież nieprawda. Galerie sztuki są obecnie fajnymi, twórczymi i przyjaznymi miejscami, których nie trzeba się bać.

W celu odczarowania świata sztuki w 2018 roku założyłem stowarzyszenie PROPAGANDA SZTUKI, które stara się promować młodą sztukę poza murami galerii, skoro nie jest to dla większości osób super komfortowa przestrzeń. Tworzymy sztukę na żywo, w miejscach ogólnie dostępnych, na ulicach, w klubach czy teatrach. Przeniesienie obrazów na ekran telewizora wpisuje się w koncepcję PROPAGANDY, której celem nadrzędnym jest oswojenie jak największej liczby odbiorców ze sztuką.

Myślisz, że w przyszłości kupowanie cyfrowych kopii dzieł sztuki w Domach Aukcyjnych stanie się popularne?

Myślę, że dość prawdopodobne jest to, że ze sztuką/malarstwem stanie się to co z muzyką. Na przykład płyty winylowe, kiedyś dość powszechne, obecnie cieszą się największym zainteresowaniem głównie wśród koneserów i kolekcjonerów, a większość z nas poznaje twórczość artysty z platform streamingowych. I chyba nie da się na to nic poradzić – to znak naszych czasów i pędzącego świata.

Za nami trudny 2020 rok. Jak pandemia wpłynęła na twoją pracę?

To był najlepszy rok na polskim rynku sztuki – tak mówią dane, a ja nie zaprzeczam. :)

A jakie są twoje plany na 2021 rok?

Malować, malować i jeszcze raz malować. :)

Aukcja Nowej Sztuki Domu Aukcyjnego Art in House odbędzie się już 15 stycznia o godzinie 19:30. Osoba, która wygra aukcję stanie się posiadaczem oryginału obrazu „Night Cruising” Wojciecha Brewki oraz jego cyfrowej wersji z telewizorem The Frame. Organizatorzy przygotowali możliwość uczestnictwa w wydarzeniu online (za pośrednictwem popularnych platform), telefonicznie lub poprzez zlecenie z limitem. Katalog, instrukcja licytacji oraz regulamin dostępne są na stronie artinhouse.pl/pl/aukcja.

Czytaj też: Ciekawostki | Technologia | Sztuka | Kultura | Kultura

źródło: materiały prasowe Samsung