fot. Paweł Napieraj

Kolorowa pasieka na dachu ASP w Łodzi. To dzieło Barbary Olejarczyk

W ten sposób ASP w Łodzi świętuje rozpoczęcie wiosny. Kolorowa pasieka ustawiona została na dachu. Jednak nie składa się ze zwykłych uli. O jej odpowiedni wygląd zadbała absolwentka uczelni – Barbara Olejarczyk.

Barbara Olejarczyk obroniła pracę licencjacką „Jak widzą pszczoły? Obraz wielkoformatowy w technice akrylowej”. Obrazy na ulach to kontynuacja jej dyplomu licencjackiego z Pracowni Obrazu dr hab. Aleksandry Gieragi, prof. uczelni. Komfortowe warunki i wyposażenie w pszczelich domach zapewnił Sebastian Górecki – zainstalował unikalny system monitorowania w ramach start-upu „Inteligentne ule”.

Założenie pasieki w takiej formie ma być przykładem działań interdyscyplinarnych, które podejmuje łódzka Akademia Sztuk Pięknych – łączy sztukę z nowymi technologiami umożliwiając realizację projektu, w których pojawiają się elementy przemysłu, nowych technologii, ekologii i sztuki.

Projekt licencjacki Barbary Olejarczyk „Jak widzą pszczoły? Obraz wielkoformatowy w technice akrylowej” powstał na ówczesnym Wydziale Sztuk Wizualnych łódzkiej ASP i opierał się na koncepcji namalowania serii obrazów dla pszczół w kolorach żółto-niebieskich. Obrazy na ulach w powstałej na dachu pasiece to kontynuacja tej licencjackiej pracy. Kolorystyka uli nawiązuje do sposobu widzenia tych owadów, a zamieszczone wzory mają im ułatwiać lądowanie. Ten projekt jeszcze szczególnie bliski artystce ze względu na rodzinne tradycje.

Moja mama jest wieloletnią pszczelarką. Fachu nauczył jej mój świętej pamieci Ojciec Stanisław Olejarczyk. Od dziecka, aż do wyjazdu na studia, uczyłam się od rodziców fachu pszczelarstwa. Musiałam jednak taką formę działalności porzucić ze względu na odległość – pasieka mojej mamy mieści się na Podkarpaciu. Kiedy pojawił się pomysł postawienia pasieki w Akademii, byłam jedną z pierwszych osób, która pomagała w jego realizacji – mówi Barbara Olejarczyk.

O odpowiednie warunki dla pszczół zadbał Sebastian Górecki. Stworzył i zainstalował system monitorowania pracując w ramach start-upu „Inteligentne ule”. Dzięki temu może opiekować się pszczołami w sposób możliwie najbardziej bezinwazyjny dla owadów. Sebastian Górecki posiada szerokie wykształcenie w zakresie pszczelarstwa, telekomunikacji, elektroniki i informatyki. Stworzył unikalny system monitorowania pszczół, oparty na sensorach umieszczonych w ulach.

fot. Jarek Darnowski

Zbierane są dane o warunkach panujących w pasiece i zachowaniu pszczół. Za pomocą zaawansowanych algorytmów i sztucznej inteligencji dokonywana jest analiza zebranych danych i pozyskiwane są informacje na temat kondycji pszczół. Dzięki temu można prognozować możliwe problemy zdrowotne w pasiece, a więc szybciej i skuteczniej można reagować na zagrożenia i poprawiać kondycję rodzin pszczelich – wyjaśnia Sebastian Górecki.

Na żywo pracę pszczół można oglądać na stronie klikając TUTAJ.

źródło: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

Czytaj też: Sztuka | Zwierzęta | Ciekawostki | Malarstwo | Łódź | whiteMAD na Instagramie