Kolorowe huśtawki, które integrują mieszkańców

Te świecące okrągłe huśtawki zostały zainstalowane przez firme Höweler + Yoon Architecture aby uatrakcyjnić skrawek Parku Bostońskiego i sprawić , by zaczęły korzystać z niego dzieci, które ograniczają swoją aktywność do pobliskiego placu zabaw.

Park zwany the Lawn on D, jest częścią programu przebudowy, która ma zachęcić firmy technologiczne do lokowania swoich siedzib właśnie w tej częśći miasta. Höweler + Yoon Architecture wpadli na pomysł, aby w parku zainstalować zestaw 20 podświetlanych huśtawek przywieszonych do stalowego rusztowania. Całość tworzy interaktywną świecącą instalację.

– Uważamy, że zabawa nie powinna być przeznaczona wyłącznie dla dzieci i ograniczać się jedynie do obszaru placu zabaw. Mieliśmy pomysł na przestrzeń w mieście, która angażuje ludzi w każdym wieku do aktywnej zabawy. Nasza instalacja to takie nawiązanie do podwórek z dzieciństwa miejsca naszych zabaw, gdzie często huśtawki tworzone były ze zwykłych opon samochodowych. Te czywiście są o wiele bardziej nietypowe – mówi Eric Höweler, współzałożyciel Höweler + Yoon Architecture.

Przezroczyste, plastikowe obręcze zawierają oświetlenie typu LED oraz mikrokontroler i akcelerometr. Dzięki temu huśtawka zmienia swój kolor przy każdej zmianie ruchu i położenia. Nieruchome huśtawki świecą się na biało, kiedy są w użyciu emitują przyjemne, niebieskie światło. Reszta odcieni to już kwestia tego w jakiś sposób oraz jak intensywnie będziemy się na nich bujać.

Instalacja udostępniona została mieszkańcom na 18 miesięcy. Póki co cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem a na otwarcie przybyły tłumy. (ms)