Kolorowe mieszkanie z poddaszem. Powstało dla rodziny

Mieszkanie z poddaszem zaprojektowali architekci z czeskiej pracowni esté architekti. Jasną i czystą przestrzeń uzupełnili sztuką i kolorowymi dodatkami.

Projekt mieszkania powstał dla rodziny z dziećmi. We wnętrzu znaleźć można pamiątki, które rodzina zebrała podczas licznych podróży po świecie. W sumie mieszkanie z poddaszem ma 125 m kw. powierzchni. Lokal znajduje się w Pradze w Czechach w dzielnicy Letná, która w ostatnich latach zyskała sporą popularność.

Mieszkanie ma dość czytelny układ. Strefy rozmieszczono wokół centralnie ułożonego kominka. Tuż nad nim znalazły się proste schody ze stali, które częściowo posiadają przeszkloną balustradę. Sypialnia rodziców znalazła się na piętrze, z którego można wyjść na taras.

Właściciele lokalu znają się z architektami od dawna. Dlatego projektanci mogli łatwiej przewidzieć, jakiego efektu końcowego spodziewają się domownicy. Charakter tych ostatnich odzwierciedlają nie tylko kolorowe obrazy i instalacje, ale też sam układ wnętrz. Oryginalnym rozwiązaniem jest zabudowa wykonana na zamówienie. Szafki mimo że są białe z zewnątrz, to w środku mienią się feerią barw. To celowy zabieg, wystarczy otworzyć skrzydło szafy i włączyć podświetlenie, aby wypełnić białą przestrzeń żółtym lub niebieskim kolorem. Kolor wnętrza zmienia się więc nieustannie wraz z jego użytkowaniem. Efekt dobrze widać na zdjęciach zamieszczonych niżej.


W lokalu zachowano oryginalne wylewki betonowe na ścianach oraz dębowe parkiety. Te ostatnie dokładnie odnowiono, przywracając im naturalny odcień.

Minimalizm w projekcie widać w kuchni. Ustawiono tam zabudowę z prostymi szafkami. Te na dole mają białe fronty, a te wiszące są szare. Projektanci nie chcieli, by w kuchni znalazła się zbyt duża ilość urządzeń. Wszystkie ukryte są w szafkach, dzięki czemu łatwiej tu zachować czystość.

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Czechy | Art Deco | whiteMAD na Instagramie

fot. Studio Flusser, www.studioflusser.com