Kolorowe słupki zawładnęły warszawską Pragą. To akcja „Moc włóczki na Szmulkach”

To już piąta edycja tego wydarzenia. W ramach akcji „Moc włóczki na Szmulkach” na warszawskich Szmulkach zwykłe słupki uliczne zyskały oryginalną oprawę. Społecznicy wydziergali dla nich kolorowe ubrania.

Wydarzenie odbywa się z inicjatywy społecznej organizacji Moje Szmulki. Tworzy ją zespół działaczy miejskich, którzy organizują spotkania i warsztaty poświęcone kwestiom terenów Michałowa i Szmulowizny w Warszawie. Namacalnym efektem tych spotkań są między innymi barwne słupki.

Słupki w kolorowych ubraniach można zobaczyć na ulicy Kawęczyńskiej od Oficyny Burkego (ul. Kawęczyńska 26) do Szkoły Podstawowej nr 30. Każdy słupek został ubrany w inną włóczkową szatę. Nietypowe ozdoby przygotowała grupa mieszkańców ze Szmulek oraz przyjaciele stowarzyszenia Punkt dla Pragi. Uczestnicy darmowych warsztatów uczyli się szydełkować, a zwieńczeniem tej nauki i efektem ich fantazji są właśnie kolorowe słupki.

Spacerując wzdłuż ulicy można zobaczyć słupki przypominające postacie z bajek. Są też motywy warszawskie jak Syrenka, oraz nawiązujące do świata roślin i zwierząt. Jeszcze inne słupki przypominają desery czy dania z makaronu.


Dlaczego dekorowane są słupki? Wprowadzanie elementów sztuki do przestrzeni publicznej ma pobudzać ciekawość i zachęcać do zwracania uwagę na detale. To mieszkańcy mają wpływ na to, jak będzie wyglądać ulica. Kawęczyńska staje się więc ulicą, która ma łączyć mieszkańców i sprawić, że będą o nią dbać.

Ulica Kawęczyńska ma unikalny charakter oddający klimat przedwojennej Pragi. W 2021 r. jej historyczny układ urbanistyczny został wpisany do rejestru zabytków. Przy ulicy znajduje się monumentalna bazylika Najświętszego Serca Jezusowego oraz zajezdnia tramwajowa.

zdjęcia: Monika Margraf

Czytaj też: Warszawa | Sztuka | Kultura | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły