Instalacja artystyczna Zielona Agora symbolizuje przywrócenie krajobrazu kulturowego i ponowne otwarcie go dla publiczności. Na końcu drogi w dolinie, gdzie rozpoczynają się szlaki piesze i rowerowe, stworzono zachęcającą przestrzeń do spotkań. Uzupełnieniem tego obszaru jest duża okrągła instalacja wykonana z resztek budynków, służąca jako miejsce na ognisko dla zwiedzających.
Dolina Jabloneček w Czechach to region o wartości przyrodniczej i historycznej. Przez wieki dolina była domem dla ludzi, którzy uprawiali tu pola, łąki, sady i pastwiska. Dopiero w wyniku nieszczęśliwych wydarzeń w XX wieku Jabloneček stał się tajemniczym i zapomnianym miejscem. Po likwidacji znajdującej się tu strefy wojskowej, wieś Jablonec zaczęto zmieniać w miejsce rekreacji.
Turystyczny rozwój zapomnianego miejsca jest możliwy za sprawą Serge’a Borensteina, który spędził ponad dekadę na analizowaniu zastanego krajobrazu i układaniu planu możliwych rozwiązań.
Odbyłem niezliczone podróże do Jabloneček, z których każda była transformująca. Zdałem sobie sprawę, że nie chcemy tu eksploatować przyrody, ale raczej stać się jej częścią – wspomina Serge Borenstein.
Zorganizował serię warsztatów, w których wzięli udział najlepsi architekci młodego pokolenia. Warsztaty doprowadziły do powstania koncepcji luksusowego ośrodka butikowego opartego na symbiozie nowoczesnej architektury z naturą. Odrodzenie doliny rozpoczęło się od przywrócenia lokalnego krajobrazu, z którego wyłoniła się architektura przyszłego kurortu – zaprojektowanego przez stu CHYBIK + KRISTOF, Formafatal, Mjölk architekti i KOGAA.
Tworzymy idylliczne, harmonijne środowisko, aby stopniowo ponownie zasiedlić tę dolinę. W malowniczym naturalnym krajobrazie pojawi się nowa architektura, która będzie odzwierciedlać naturalną i kulturową odrębność dolin – mówił Jakub Finger, architekt krajobrazu Atelier Partero.
Koncepcja krajobrazu opiera się na unikalnym charakterze doliny, obejmując jej elementy naturalne, geologiczne, techniczne, kulturowe, archeologiczne i historyczne. Pierwszym krokiem w tej transformacji było po prostu oczyszczenie terenu. Niezbędne jest odtworzenie gleby, zasianie łąk kwiatowych, zasadzenie żywopłotów i żywych ogrodzeń oraz odnowienie sadu z drzewami owocowymi. Dostęp zostanie ułatwiony dzięki zrewitalizowanym i nowo wybudowanym szlakom.
Instalacja Zielona Agora jest pierwszym z wielu wydarzeń artystycznych i kulturalnych mających na celu ożywienie tej zapomnianej doliny w pobliżu Pragi.
Ta instalacja krajobrazowa pozytywnie aktywuje przestrzeń, wywołując nowe emocje, ciekawość i zainteresowanie ludzi, jednocześnie nawiązując do historii tego obszaru. Instalacja tworzy atmosferę nadziei, zwiastując nową przyszłość – wyjaśnia Finger.
Kolumny zaznaczają obszar dla dalszego rozwoju doliny. Ich układ nawiązuje do projektu budynku, który w przyszłości zostanie tu zbudowany. Kolumnada jest jak rdzeń, od którego wyrastać będzie nowe. Kolorowe kolumny wykonane zostały w technologii 3D, a ich kształty mają przywodzić na myśl dzieła natury.
projekt: Atelier Partero
realizacja kolumn: So Concrete
zdjęcia: BoysPlayNice
Czytaj też: Czechy | Kultura | Sztuka | Polecane | Instalacja Artystyczna | whiteMAD na Instagramie