Kolorowe wnętrze domu z lat 70. Mieszka tu słynny reżyser

Wnętrze domu z lat 70. zaprojektowała Dagmar Štěpánová z pracowni Formafatal. Budynek znajduje się w Pradze w Czechach. Jego całkowita powierzchnia to 175 m kw.

Budynek położony jest na praskich Hřebenkach. Dom stoi na zboczu i można do niego dostać się jedynie zewnętrznymi, wąskimi schodami. Parter budynku w tylnej części połączony jest z prywatnym ogrodem, a z tarasu na pierwszym piętrze rozpościera się widok na panoramę stolicy Czech.

Dom należy do czeskiego reżysera Jana Hřebejka. Wnętrze budynku zostało przebudowane, aby stworzyć większe przestrzenie na obu kondygnacjach. Reżyser chciał, aby powstało atrakcyjne miejsce do życia, w którym nie tylko on, ale i przyjaciele rodziny będą się dobrze czuli. Wnętrze domu miało być kolorowe, pełne książek, obrazów i innych dzieł sztuki.

Projektowanie i realizacja przestrzeni trwały w sumie cztery lata. To dom szeregowy, dlatego ingerencja w elewację została ograniczona do minimum. Właściciele zyskali odświeżony portal wejściowy z bezramowym przeszkleniem, dzięki któremu do wnętrza wpada więcej naturalnego światła. Tylną część budynku powiększono o nową strefę. Dobudówka ta służy jako główna jadalnia.


Odważny dobór kolorystyki pozwolił zestawić ze sobą pozornie odmienne materiały. Przykładami są płytki ścienne i zabudowa meblowa wykonana na indywidualne zamówienie. W ten sposób przestrzeń zyskała oryginalny wyraz i oddaje charakter właściciela.

Reżyser i jego żona sami wybrali zabytkowe meble i lampy, a także zaprosili do współpracy wieloletniego przyjaciela rodziny, malarza akademickiego Miroslava Bednářa. Wybrał dla nich kilka oryginalnych dzieł, a także umieścił w całym domu obrazy i przedmioty artystyczne z kolekcji właścicieli.

fot. BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Czechy | Praga | whiteMAD na Instagramie