Kolory w sypialni nastolatka – jakie wybrać?

Sypialnia to nie tylko intymność zamknięta w czterech ścianach pokoju, to także miejsce, w którym nie ograniczają nas żadne kanony, a jedynie wyobraźnia i ilość mkw. Pomieszczenie to niejednokrotnie pełni wiele funkcji jednocześnie, podobnie jak kolory tynku, które wypełniają jego wnętrze. Młode osoby, w szczególności w okresie dojrzewania, mają prawo do posiadania lokum, które odpowiadałoby ich potrzebom, w tym potrzebie ekspresji m.in. poprzez tę kolorystyczną siłę wyrazu.

Co psychologia kolorów ma nam do przekazania?

Kolory już od starożytności pełniły wśród ludzi istotne źródło poznania, nie tylko samych siebie, lecz także otoczenia i przenikających je osób. Ich natężenie, barwa, częstotliwość występowania to czynniki, które podświadomie wpływają na nasz dobrostan psychofizyczny, dlatego tak niezwykle ważne jest odnalezienie swojego złotego środka spośród całej dostępnej gamy barw. Jeśli w Twojej głowie wciąż widnieją jakiekolwiek wątpliwości, warto znaleźć rozwiązania pomocnicze, które, miejmy nadzieję, ułatwią Ci ten wysiłek! Poniżej chcielibyśmy podsunąć Ci kilka z nich:

1. Nie wybieraj kolorów jaskrawych i neonowych.

Barwy w tych odcieniach pełnią funkcję tzw. rozpraszaczy. Dekoncentracja, którą wywołują, może prowadzić do dezorganizacji i niedopełniania swoich obowiązków z uwagi na brak skupienia. Mogą również powodować trudności ze snem, który dla młodego organizmu jest niczym tlen dla płuc.

Full length back view portrait of boy doing homework at desk, homeschooling concept, copy space

2. Łącz tekstury, eksperymentuj z tkaninami, pokrywającymi je zdobieniami i/lub wzorami oraz różnymi odcieniami tego samego koloru.

Jeśli męczy Cię jednolitość, puść wodze fantazji i wykorzystaj w tym celu wszelkie dedykowane temu urozmaicenia. Powszedniość i rutynę zastąp podmuchem świeżości w postaci metalicznych świeczników, połyskujących poduszek czy ceramicznych doniczek.

3. Nie masz pomysłu na połączenia kolorystyczne? Żaden problem! Skorzystaj z koła kolorów.

Koło kolorów umożliwi Ci dobranie pasujących do siebie pigmentacji — sąsiadujące ze sobą oraz te naprzeciwko siebie nadają się ku temu doskonale!

4. Zasięgaj inspiracji z dostępnych źródeł.

Zawsze warto mieć pod ręką źródło niepojętego natchnienia, jakim są, chociażby artykuły podążające za trendami wnętrzarskimi i nowinkami ze świata mody. Najciekawsze inspiracje znajdziecie na: https://sleepinghouse.pl/artykul/modna-sypialnia-najciekawsze-inspiracje-oraz-trendy-w-aranzacji-sypialni.

Kolory tysiąca nocy i jednej…

Nastolatek odsypiający wystarczającą liczbę godzin, niebuszujący nocą po internetowym gąszczu i niebudzący się nazajutrz z zapuchniętymi powiekami? Brzmi jak marzenie, ale co jeśli zdradzę, że jego realizacja może wcale nie być aż tak żmudnym i bezowocnym procesem? Przy wyborze koloru w sypialni nastolatka należy uwzględnić jego potrzeby, zwłaszcza odpowiednią ilość snu. W tym celu warto wypytać swoje dziecko o jego preferencje, skojarzenia, ulubione motywy. To jego królestwo, które ma prawo urządzić wedle własnych upodobań, z kilkoma elementami, które warto wpleść w prowadzoną z nim konwersację.

Wnętrze wypełniają kolory i akcesoria, które razem współtworzą całość. Stonowane kolory takie jak: biel, błękit, pistacjowa zieleń czy delikatny beż stanowią bezpieczną przystań, w której nasz organizm jest w stanie się zregenerować, a umysł wyciszyć. Silnie utemperowane barwy jak np. intensywna czerwień, głęboki fiolet, czerń czy szarość mogą kojarzyć się z krwią, frustracją, przygnębieniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwym oddziaływaniu kolorów na człowieka, zapoznaj się z artykułem: https://sleepinghouse.pl/artykul/kolor-w-sypialni-wplyw-na-sen.

W dodatku komfort snu poprawić może również wyposażenie, w szczególności dobrej jakości materac. W zależności od funduszy, którymi dysponujemy, możemy dokonać zakupu obciążającego nas cenowo w wyższym lub niższym stopniu, jednak niezależnie od tego wyboru, cały asortyment sklepu gotów jest sprostać potrzebom najbardziej wymagającej osoby.Materace w Gnieźnie, szczególnie renomowanej marki Hilding Anders, gwarantują m.in. kilkuletnią gwarancję zakupu oraz skład w pełni dostosowany do potrzeb kupujących, jak np. rodzaj twardości, wyposażenie w stabilizatory kręgosłupa czy pokrowce antyalergiczne.

 

źródło: Materiał Partnera