Koloseum z LEGO. To największy zestaw LEGO w historii! 

Koloseum z LEGO to nowy rekordzista. Największy zestaw klocków LEGO w historii pobił rekord ustanowiony przez zestaw klocków, z którego można ułożyć statek kosmiczny Sokół Milenium inspirowany sagą Gwiezdne Wojny. Rzymskie Koloseum wejdzie do sprzedaży 27 listopada, czyli w słynny Black Friday.

Koloseum z LEGO, a właściwie właściwie amfiteatr Flawiuszów składać się będzie aż z 9.036 klocków. Jest to znacznie więcej niż zestaw, który do teraz nosił miano rekordzisty. Sokół Milenium, statek kosmiczny z filmów Gwiezdne Wojny składał się z nieco ponad 7,5 tysiąca elementów. Zestaw ma jak najlepiej oddawać rzeczywisty stan obiektu majacego ponad 2000 lat. Po ułożeniu, koloseum będzie miało dokładnie te same proporcje co rzymski oryginał, trybuny będą się składać z 80 „żeber”, czyli dokładnie tyle ile ma zabytkowy budynek. Projektanci zadbali również o kolorystykę. 


„Jednym z największych wyzwań i jednym z najważniejszych było przekazanie monumentalności koloseum w formie LEGO. Uznałem, że model LEGO powinien posiadać szczególną cechę architektoniczną oryginału – rzędy kolumn oflankowanych łukami w różnych stylach. Aby to osiągnąć, model jest skonstruowany z wykorzystaniem efektu pionowej przesady. Przekrój poprzeczny jest zatem znacznie bardziej stromy, niż na rzeczywistej konstrukcji. Miejmy nadzieję, że dzięki doświadczeniu w budowaniu modelu LEGO ludzie będą mogli dowiedzieć się więcej o oryginale” – komentuje Rok Zgalin Kobe, główny projektant zestawu

Zestaw będzie – poza roślinami i elementami małej architektury – składał się wyłącznie z trzech, piaskowych odcieni, które mają imitować starzejące się mury koloseum. Warto dodać, że fasada budynku również została zaczerpnięta z oryginalnej bryły. Najniższa kondygnacja w porządku toskańskim, druga w jońskim, trzecia w korynckim, co można zauważyć po kolumnadach. Obiekt został odwzorowany w obecnym stanie, czyli z zawaloną południową częścią ściany, która runęła w wyniku trzęsienia ziemi w 1349 roku. Nowy zestaw od duńskiego koncern zabawkowego ma będzie składać się z najbardziej popularnych klocków.  Projektantom zależało, aby zestaw składał się z tradycyjnych klocków, a nie ze specjalnie zaprojektowanych na potrzeby koloseum elementów.

Zestaw składający się z 9.036 elementów po ułożeniu będzie miała wymiary 27 cm wysokości, 52 cm szerokości i 59 cm głębokości. 

Czytaj też: LEGO | Architektura | Historia | Zabytek | Włochy | Plastik

źródło: lego.com
zdjęcia: lego.com

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły