Komfortowa i praktyczna, czyli jak powinna wyglądać łazienka dla rodziny?

Rodzinna łazienka – wspólne pomieszczenie odpowiadające na indywidualne potrzeby wszystkich domowników. Jej aranżacja powinna stworzyć dla każdego z nich prywatną i komfortową przestrzeń. Kompleksowe podejście do projektu łazienki opiera się na dbałości o każdy szczegół – zarówno praktyczny, jak i wizualny.

Czego nie może zabraknąć we wspólnej łazience? Jak ją urządzić, aby była przestrzenna? Czy wielkość łazienki wystarczająco wpływa na jej funkcjonalność, czy może zależy ona od przemyślanej aranżacji?

Duża łazienka to wyzwanie! Rodzina przed przystąpieniem do jej realizacji powinna dobrze przemyśleć swoje potrzeby i oszacować budżet. Metr kwadratowy łazienki to najdroższy metr w mieszkaniu, dlatego należy rozsądnie wykorzystać możliwości pomieszczenia. Spory metraż nie oznacza wcale, że do rozplanowania wnętrza można podejść z mniejszą uwagą niż w przypadku małej powierzchni. Duża łazienka, odpowiadająca na różnorodne potrzeby, musi być w pełni funkcjonalna. Ze względów praktycznych, gdy przestrzeń na to pozwala, warto rozważyć wydzielenie osobnej toalety. Można z góry przewidzieć dwa pomieszczenia lub odgrodzić strefę WC od strefy umywalek niską ścianką działową.

Wykorzystaj potencjał powierzchni

Przestronna łazienka daje możliwość zastosowania obszernej, komfortowej wanny. Dokonując jej wyboru, powinniśmy zawęzić krąg poszukiwań, czyli określić pożądany kształt i wymiary. Po wybraniu konkretnego modelu, warto sprawdzić, jak wanna ma wyprofilowane dno. Jeżeli wielkość pomieszczenia na to pozwala, można zaplanować w łazience zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową. Gdy nie ma miejsca na dwie strefy kąpielowe, alternatywą może być wanna z funkcją prysznica.

Aranżując dużą łazienkę, warto poświęcić czas na staranny dobór umywalki – odpowiednio dużej i funkcjonalnej. Jeżeli w łazience przewidujemy tylko jedną umywalkę, niech będzie długa, nawet do 120 cm, z możliwością zastosowania dwóch baterii, bądź dwukomorowa. Praktycznym rozwiązaniem jest zaplanowanie dwóch umywalek. Wówczas poranna i wieczorna toaleta przebiega znacznie sprawniej. W dużej łazience efektownie będą prezentowały się umywalki nablatowe. Łatwo dopasować do nich praktyczną i estetyczną szafkę podumywalkową.

Wyposażenie ma znaczenie

Rodzinna łazienka, z której korzysta kilka osób, wymaga od użytkowników żelaznej dyscypliny. Warto zastosować w niej rozwiązania wpływające na swobodę użytkowania. W części WC dobrze jest postawić na urządzenia sanitarne podwieszane na stelażach. Miski WC wiszące i bidety marki KOŁO mają wiele zalet. Ułatwiają utrzymanie łazienki w czystości, ponieważ umożliwiają łatwiejsze i szybsze sprzątanie podłogi. W trosce o higienę warto wybrać modele WC bezkołnierzowe i zdecydować się na ceramikę z powłoką antybakteryjną lub ułatwiającą czyszczenie.

We wspólnej przestrzeni łatwo jest utrzymać ład, gdy praktyczne meble zapewniają dużo miejsca do przechowywania. Przestrzeń funkcjonalna powinna bazować na przemyślanej strukturze, a nie dużej ilości mebli. Nawet jeśli łazienka jest duża, jej przestrzeń należy wykorzystać optymalnie – zaplanować szafkę nad stelażem, zabudować wnęki, zwłaszcza we wnętrzu o nieregularnym kształcie. Szafka pod umywalkę niech będzie podwieszana, wygląda wówczas lżej i nowocześniej. Im w łazience więcej zamkniętych szafek i pojemnych szuflad, tym lepiej.

Na uwagę na pewno zasługują też umywalki oraz meble z serii Koło Nova Pro Premium, którem szturmem zdobyły rynek w zeszłym roku. Zachwycają efektownym wzornictwem, a równocześnie są szalenie funkcjonalne. Wykonane z najwyższej jakości ceramiki są łatwe w utrzymaniu w czystości oraz odporne na drobne uszkodzenia i zarysowania. Może mieć to szczególne znaczenie dla osób, które urządzają swoją łazienkę tak, aby była estetyczna i modna przez wiele lat. Warto zwrócić uwagę na model Slim Rim z rantem o wysokości jedynie 17 mm, który sprawia, że umywalka stanowi elegancką, minimalistyczną całość wraz z szafką, na której jest zamontowana. W ten sposób możemy zbudować własną kompozycję, odpowiadającą zarówno naszym codziennym potrzebom jak i indywidualnemu wyczuciu stylu.


Wyszukane detale podkreślają ideę aranżacji

Duża łazienka daje właścicielowi wiele możliwości zaplanowania przestrzeni i pozwala puścić wodze fantazji. Można pokusić się o zastosowanie ciemnych barw z jasnymi dodatkami – armaturą, dekorami, meblami – lub zdecydować się na pastele. Duże pomieszczenia lubią kontrastowe zestawienia i geometryczne wzory. W palecie ciemnych barw nie może zabraknąć butelkowej zieleni i kobaltu, które doskonale komponują się z modnym lastryko. W zestawieniu z podłogą z drobinkami kamienia świetnie prezentują się także złoto i pudrowy róż. Bardzo popularne jest obecnie łączenie lastryko z pastelowym różem, zielenią, kolorem żółtym, niebieskim czy pomarańczowym. Modne barwy i wzory, wśród nich m.in. motywy marmuru i patchworku, warto wykorzystać do podkreślenia podziału dużej łazienki na poszczególne strefy funkcjonalne – wyróżnić je wspomnianym odmiennym kolorem lub ornamentem.

Aranżując rodzinną łazienkę, nie można pominąć istotnych dodatków: wieszaków na ręczniki (w liczbie takiej, by każdy z domowników mógł mieć własny), dopasowanych do stylu wnętrza akcesoriów, jak: mydelniczki, dozowniki do mydła, kubeczki (najlepiej ceramiczne). Trzeba pamiętać też o takich usprawnieniach, jak choćby baterie wyposażone w perlatory, które pomagają oszczędzać wodę. W przypadku dużej rodziny ma to ogromne znaczenie. By realizacja dużej łazienki zakończyła się sukcesem, trzeba zadbać o każdy detal.

Czytaj też: Łazienka | Wnętrza | Ceramika | Mieszkanie | whiteMAD na Instagramie

Artykuł powstał we współpracy z GEBERIT

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły