Kompaktowe mieszkanie

Kompaktowe mieszkanie na warszawskiej Ochocie.

Kompaktowe mieszkanie znajduje się w pobliżu placu Zawiszy na warszawskiej Ochocie w charakterystycznym wieżowcu z lat 60-tych powstałym wg projektu architekta Jana Zdanowicza. Inwestorzy kupili je w stanie wymagającym gruntownego remontu, a zaprojektowanie wnętrz powierzyli architektowi Piotrowi Skorupie, założycielowi studia Scope Interior Design. Zdjęcia wykonał Paweł Biedrzycki z pracowni Kąty Proste.

Przestrzeń postawiła tu wiele ograniczeń, choć miała przy tym duży potencjał, który chciałem maksymalnie wykorzystać. Projekty funkcjonalne i branżowe zaprojektowałem w dużej mierze w oparciu o istniejący układ przyłączy, z niewielkimi zmianami, by nie potęgować kosztów inwestycji. Mając na uwadze fakt, że mieszkanie znajduje się w tak ikonicznym obiekcie epoki PRL, zaproponowałem nowoczesną stylistykę nawiązującą subtelnie do modernizmu i vintage – mówi projektant.

Do poważniejszych zmian w układzie mieszkania należało wyburzenie ścian oddzielających kuchnię od strefy dziennej, dzięki czemu zyskała ona więcej miejsca na przechowywanie oraz większy blat roboczy. Projektant zadbał o zdecydowaną poprawę ergonomicznej strony tego mieszkania. W małej łazience i kuchni nie było mowy o zainstalowaniu pralki więc znalazła ona miejsce w szafie wnękowej w przejściu z przedpokoju do łazienki. Dodatkowo zabudowa wnęki wykończona lustrzanymi frontami optycznie powiększa przestrzeń.


Elementy budujące modernistyczny sznyt wnętrza to ceramiczna, szkliwiona mozaika marki Raw Decor w pasie nadblatowym kuchni, posadzka w łazience tworząca swoistego rodzaju czarno-biały dywan (ceramika Tubądzin), krzesła marki Fameg oraz lampa z białymi kulistymi kloszami.

Szczególnie przy małym metrażu potrzeba pracy nad funkcjonalnością przestrzeni naturalnie wysuwa się na pierwszy plan, jednak w tym przypadku dzięki otwartości inwestorów na moje propozycje i przyjętej od początku linii stylistycznej korespondującej delikatnie z epoką powstania obiektu możliwe było równoczesne utrzymanie balansu między funkcją i estetyką.

Wyrazisty akcent kolorystyczny w postaci głębokiego, morskiego odcienia kontrastuje z żółtymi zasłonami nadając przestrzeni nietuzinkowego i zdecydowanego charakteru, przełamuje beże i biele zastosowane w aranżacji. Detale dopełniające w postaci grafik w strefie kuchni i przedpokoju przedstawiają motywy związane bezpośrednio z tą częścią dzielnicy.

Piotr Skorupa – architekt wnętrz, założyciel studio Scope Interior Design. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016). W swoich projektach największą uwagę koncentruje na funkcjonalnych i estetycznych potrzebach inwestorów będących bazą do rozwoju procesu projektowego. W każdym obiekcie stara się badać jego naturalny potencjał i wydobywać z niego maksimum możliwości. Poza pracą rysownik, działacz społeczny, miłośnik dobrego designu nie tylko we wnętrzach, ale także przestrzeni miejskiej, pasjonat kulinariów, podróży i dalekich obserwacji. 

Czytaj też:Wnętrza | Architektura w Polsce | Warszawa | Meble | whiteMAD na Instagramie

projekt: Kompaktowe mieszkanie na warszawskiej Ochocie / autor: Piotr Skorupa / Scope Interior Design / www.scopeinterior.pl
zdjęcia: Paweł Biedrzycki / Kąty Proste / www.katyproste.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły