Kasprzaka 25

Kompleks biurowy Kasprzaka 25 w Warszawie według CDF Architekci

Architekci z poznańskiej pracowni CDF zaprojektowali zespół biurowy Kasprzaka 25 w Warszawie. Ich projekt zdobył w konkursie III nagrodę. Pierwszą nagrodę otrzymał architekt Piotr Bujnowski.

Nowoczesny biurowiec zaprojektowano dla firm Gas Storage Poland i Polskiej Spółki Gazownictwa, które mają ponad 160-letnią historię. Ta wartość miała znaleźć odzwierciedlenie w projektowanej architekturze. Projektowany budynek ma więc podkreślać powiązanie z historią i tradycją, jednocześnie zachowując współczesny charakter nowoczesnego kompleksu biurowego.

Dwie odrębne spółki – dwa odrębne budynki. Układ funkcjonalny został oparty na wyraźnym oddzieleniu od siebie dwóch niezależnych spółek, podkreślając ich odrębność i własną tożsamość. Dwie bryły, o różnym wyrazie architektonicznym, połączone ze sobą wspólną, ceglaną podstawą, odzwierciedlają również podziały funkcjonalne budynku. Budynki biurowe zaprojektowane zostały zgodnie ze współczesnymi standardami. Wygodna siatka konstrukcyjna pozwala na elastyczne kształtowanie wnętrz, w zależności od potrzeb najemcy – zarówno w układach open-space jak i korytarzowych.

Koncepcja architektoniczna Kasprzaka 25 nawiązuje do kontekstu urbanistycznego. Dwa niezależne funkcjonalnie budynki biurowe połączono wspólnym ceglanym podium z charakterystyczną formą łuku. To ukłon w stronę zabytkowych obiektów Warszawskiej Gazowni, symboliczne nawiązaniem do historii i tradycji obu spółek. Zastosowanie tego samego materiału na fasadzie parteru, schodach i posadzce zagospodarowania terenu sprawia, że budynek wydaje się „wyrastać z kontekstu”.

Bryły biurowców oparte zostały na ceglanym podium i różnią się sposobem kształtowania fasady. Strzelisty biurowiec stanowi dominantę przestrzenną u zbiegu ulic M. Kasprzaka i J. Bema. Architekci zaproponowali drobne podziały na fasadzie, nadając mu lekkości. Niższy i ciemniejszy biurowiec PSG ma bardziej industrialny charakter.

Interesującym zabiegiem było takie zaprojektowanie przestrzeni między budynkami, aby utworzyło atrakcyjne miejsce spotkań pracowników. Istotnym elementem koncepcji było zachowanie istniejącego drzewostanu i wprowadzenie dużej ilości zieleni. W budynku GSP wprowadzono zielone tarasy dla pracowników, natomiast w części PSG ceglane podium posiada zintegrowane donice na zieleń.

Kasprzaka 25


Dodatkowo oba budynki wyróżniono odmiennymi elewacjami. Elewacja spółki GSP charakteryzuje się częstszymi pionowymi podziałami. Metalowe, pionowe panele o jasnej kolorystyce opierają się na module 4,2 m. Ażurowa elewacja stanowi też obudowę kondygnacji technicznej i wizualnie wysmukla całą bryłę. Z kolei fasada części PSG wykonana została z tych samych materiałów elewacyjnych, ale w innej formie i kolorystyce.

Jury konkursowe doceniło projekt CDF Architekci za „zróżnicowanie charakteru dla zaproponowanego podziału bryły, oraz bogaty detal. Ciekawym pomysłem jest skontrastowanie poszczególnych elementów budynków poprzez zastosowanie różnorodnych form i materiałów. Szczegółowo rozwiązana funkcja współgra z zaproponowaną stylistyką budynków. Zastosowanie oświetlenia terenu w postaci lamp gazowych dodatkowo nawiązuje do charakteru inwestycji”.

Czytaj więcej: Warszawa | Elewacja | Urbanistyka | Miasto

źródło: CDF Architekci