Kompleks spa na Malediwach na atolu Kaafu! Czy tak wygląda raj?

Kompleks spa na Malediwach powstał na jednym z atoli administracyjnych o nazwie Kaafu. Jest to nowy projekt pracowni architektonicznej Yuji Yamazaki Architecture. Podczas projektowania architektom zależało na maksymalnym wykorzystaniu otaczających obiekt widoków.

Atol Kaafu jest atolem administracyjnym oraz wchodzi w skład 21 innych jednostek administracyjnych Malediwów. Jego oficjalna nazwa to Malé Atholhu. W skład jego terytorium wchodzi między innymi Maale Uthuruburi, Maale Dhekunuburi, Gaafaru, Kaashidhoo, a jego stolicą jest Thuludhoo. Ciekawostką jest, że w 2006 roku atol zamieszkiwało zaledwie 839 mieszkańców.

Podczas tworzenia planu generalnego dla projektantów istotną rzeczą było maksymalne wykorzystanie widoków z niektórych kluczowych miejsc obiektu. Architekci na 5000 metrach kwadratowych zbudowali między innymi 40 willi nad wodą, do których prowadzi długi drewniany pomost oraz 10 willi na plaży. Każda willa została zaprojektowana tak, aby jej front z basenem był skierowany na Ocean Indyjski. W tym miejscu prywatna przestrzeń spotyka się z jednym z najdzikszych gatunków życia morskiego na świecie. Goście ze swoich domków mogą obcować blisko z naturą.

Pracownia stworzyła na wyspie również dwa centra — kompleks spa na południu i kompleks restauracyjny na zachodzie. Te ogólnodostępne obiekty zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić dużą ilość dodatkowej przestrzeni. Służą one do spotkań towarzyskich bez nadmiernego tłoku. Laguna i budynek w kształcie pierścienia tworzą spójną całość. Mieści on recepcję, sklepy, kawiarnie wellness, gabinety zabiegowe, salony relaksacyjne, siłownie, studio jogi oraz łaźnie parowe.

Wszystkie powierzchnie są połączone przez wspólne otwarte centrum o nazwie „Pod”, w którym goście mogą odmłodzić umysł, ciało i duszę. Cały budynek w kształcie muszli ma powierzchnię 1 400 metrów kwadratowych, co czyni go jednym z największych obiektów spa w kraju. Część restauracyjna mieści sale jadalne, salony, bar, winiarnie i kuchnie.

Pomieszczenia są rozmieszczone promieniście, a ich wspólnym punktem jest ogród ziołowy. Miejsca siedzące w restauracji i barze zostały rozmieszczone w taki sposób, aby umożliwić wybór pomiędzy wnętrzem a przestrzenią zewnętrzną.  Całkowita powierzchnia obiektu restauracyjnego wynosi 3200 metrów kwadratowych.

Nowy kompleks spa na Malediwach w swoim projekcie posiada tylko rodzime rośliny celu ochrony istniejącego ekosystemu. Są to między innymi Palma kokosowa (Dhivehi Ruh), sałata morska (Magoo), żelazne drewno (Kuredhi), hibiskus plażowy (Dhigga) czy sosna śrubowa (Boa Kashikeya).

To tylko jedne z dominujących tam roślin. Architekci chcieli uniknąć wykorzystania roślin importowanych, aby uniknąć nieprzewidywalnych skutków w całościowym ekosystemie tego kraju.  Na wyspach w tym regionie istnieje już ekosystem, który pozostał przez projektantów prawie nietknięty.

O pracowni:

Yuji Yamazaki Architecture PLLC — pracownia architektoniczna z siedzibą w Nowym Jorku założona przez Yuji Yamazaki. Ich projekty hotelarskie na całym świecie zostały nagrodzone jako “Best Conceptual Architecture” przez niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Technologii, “Hottest Design Hotel” przez Architectural Digest, “Best of Year – Best Resort” przez Interior Design Magazine, “Best Sustainable Resort” przez Hospitality Design oraz “Best of the Best” przez Robb Report.

Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | whiteMAD na Instagramie  | Hotel | Restauracja

Źródło: https://www.archdaily.com
Pracownia: https://www.yyany.com
Zdjęcia: https://www.instagram.com/jeremyaustiin/