Kompleksowy remont dwóch gdańskich kamienic idzie do przodu. Widać już efekty!

Ponadstuletnie kamienice w Gdańsku przy ul. Pniewskiego 1 i Jaśkowa Dolina 7 odzyskują dawny blask. Kompleksowy remont przekroczył już półmetek prac. Jest to kolejna inwestycja prowadzona przez Gdańskie Nieruchomości w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W kamienicach powstanie ponad 2200 m kw. przestrzeni użytkowej na cele biurowe oraz instytucji pozarządowych.

Generalny remont został poprzedzony sporządzeniem programu prac konserwatorskich, uwzględniającym m.in. renowację i odtworzenie detali architektonicznych, tak, aby po termomodernizacji budynki odzyskały dawny urok, oferując jednocześnie komfortowe i ekologiczne wnętrza. Kamienice powstały na przełomie XIX i XX wieku. Pierwszą, narożną, o ceglanej elewacji wybudowano w stylu eklektycznym, zaś druga, której elewacja frontowa jest otynkowana nawiązuje wystrojem do stylu baroku i klasycyzmu. Oba obiekty wymagały generalnego remontu i przede wszystkim odtworzenia werand, które rozebrano na przestrzeni lat.

Kompleksowy remont


Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi odrestaurowywane są architektoniczne detale. Obecnie w budynkach prowadzone są prace związane z montażem drewnianej, rzeźbionej stolarki okiennej oraz prace na elewacji – remont gzymsów, cokołów i dekoracyjnych detali architektonicznych oraz trwają roboty wykończeniowe balkonów i tarasów. Wewnątrz budynków trwają prace wykończeniowe.

Kompleksowy remont przechodzą zarówno fasady, jak i wnętrza kamienic. Prace termomodernizacyjne obejmują dach, elewację, ale także izolację przeciwwodną. Dla obu budynków przewidziana jest również budowa nowej instalacji centralnego ogrzewania, a także wymiana urządzeń podstawowych zasilanych energią elektryczną na nowe, energooszczędne z automatyką dostosowującą zużycie energii i wydajność. W budynku zostały zainstalowane windy.

Wartość całości inwestycji to ponad 26 mln złotych. Przewidywany termin zakończenia prac to III kwartał 2024 r.

Źródło: Gdańskie Nieruchomości

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Renowacja | Historia | Gdańsk

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły