fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Koniec reklam na kamienicy. Konserwator wpisał ją do rejestru zabytków

Kamienica znajduje się przy placu Żwirki i Wigury 12 w Bielsku Białej. Decyzję o wpisie kamienicy do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego podjął Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Wcześniej była wielkim nośnikiem reklamowym. Teraz, kiedy budynek trafił do rejestru zabytków wieszanie wielkich płacht reklamowych nie będzie już takie łatwe. Kamienica położona jest w atrakcyjnym miejscu, przy placu Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w śródmieściu Bielska-Białej.

Budynek kamienicy wzniesiono w 1905 roku dla piekarza Karola Bathelta. Niestety Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach nie wie, kto jest autorem projektu budynku. Budynek powstał w sąsiedztwie starówki bielskiej i zamku. Gmach charakteryzują secesyjne dekoracje i bogaty wystrój architektoniczny. Datę budowy potwierdza inskrypcja z rokiem “1905”, zachowana na fasadzie obiektu.

Secesyjna trzypiętrowa kamienica o zwartej podpiwniczonej bryle, nakryta została dachem dwuspadowym krytym papą. Nad cylindrycznym narożnym wykuszem zastosowano wieżyczkę z hełmem, krytym blachą, ze sterczyną i kulą; hełm flankowany przez attykę, na której dwie pary kamiennych wazonów. Zachowane dekoracyjne kominy ceglane. Obie elewacje uliczne posiadają zachowany pełny wystrój architektoniczno-sztukatorski (częściowo zastosowany wtórny tynk kropiony). Okładzina cokołu kamienna (rustyka „dzika”); dwa wykusze; stolarka bramy dwuskrzydłowa z nadświetlem, płycinowa, z dekoracją snycerską, przeszklona; witryny nowe w pierwotnych otworach; okna prostokątne i arkadowe o stolarce trójskrzydłowej z górnym skrzydłem uchylnym oraz trójskrzydłowej ze ślemieniem, sześciokwaterowej; w okienkach piwnicznych częściowo zachowane kraty kute, secesyjne – informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Zdjęcie wykonano pod koniec grudnia 2022 r.:

Zdjęcie z grudnia 2022 r., fot. Kamil Czaiński, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Budynek wyróżniają zdobienia, których nie widać z poziomu ulicy. Wiele z nich niestety jest już mocno zniszczonych. Przykładem jest posadzka ceramiczna, która istniała w sieni. Była to wzorzysta, mozaikowa konstrukcja. Wiele do życzenia pozostawia stan historycznych stopni kamiennych. Dodatkowo obiekt wyróżniają wahadłowe drzwi dwuskrzydłowe, klatka schodowa na rzucie półeliptycznym, kamienne stopnie i balustrada z secesyjnymi elementami.

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach (wkz.katowice.pl)

Czytaj też: Kamienica | Zabytek | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie