U-House, fot. juritroy.com

Konkurs architektoniczny Internorm 2021. Oto zwycięzcy!

Zakończył się tegoroczny konkurs architektoniczny Internorm. To ważne wydarzenie w branży, bo jurorzy nagradzają zaledwie kilka realizacji w kategoriach: budownictwo ogólne oraz budownictwo prywatne. Jurorzy przyznali też wyróżnienie za skromny, ale bardzo urokliwy letniskowy dom.

Architektoniczny konkurs Internorm odbył się już szósty raz. Jego organizatorem jest firma Internorm – rodzinna firma z Austrii będąca liderem wśród producentów okien w Europie. Wyboru najlepszych budynków dokonało Jury, w którym zasiedli eksperci związani z branżą architektury. Najwyżej oceniane były te projekty, w których duży nacisk położono na dopływ naturalnego światła do wnętrza. Tak zaprojektowane budynki mają dobrze wpływać na samopoczucie użytkowników i stanowić najlepsze przykłady wykorzystania okien i drzwi dla całej branży budowlanej.

Cieszę się, że udało nam się zgromadzić dużą liczbę wysokiej jakości zgłoszeń w szóstej edycji konkursu architektonicznego Internorm. To projekty z całej Europy, które w kreatywny sposób pokazują możliwości umiejętnego wykorzystania okien i drzwi. Efektem są przepełnione światłem, przestronne i energooszczędne budynki – mówi Anette Klinger, współwłaścicielka Internorm.

Główną nagrodę w kategorii budownictwo komercyjne zdobyli architekci z pracowni Superblock. Jury doceniło projekt nowego budynki wielorodzinnego “NORD 19” w Wiedniu za jego oryginalną formę. Architekci zaprojektowali blok o ciepłej, żółtej elewacji, który ożywia najbliższe otoczenie. Budynek powstał na niewielkiej działce, jednak bryłę poprzecinano w taki sposób, aby stworzyć korytarze, przez które swobodnie przenika słoneczne światło. Dzięki nacięciom budynek ma słoneczny dziedziniec i nie blokuje promieni padających na ulicę.

Główna nagroda w kategorii budownictwo komercyjne: wielorodzinny budynek “NORD 19”,

projekt: Superblock,

lokalizacja: Wiedeń, Austria


Z kolei główną nagrodę w kategorii budownictwa prywatnego otrzymał zespół architektów z pracowni Juri Troy Architects z Wiednia za projekt domu jednorodzinnego “U-Haus”. To niewielki, dwupoziomowy budynek, który zbudowano w centralnej Austrii. Dom zaprojektowany został w kształcie litery U. W ten sposób w centralnej części powstał dziedziniec, wokół którego rozlokowano przestrzenie mieszkalne.

Chcąc zapewnić domownikom poczucie prywatności architekci zrezygnowali z okien od frontu. Zupełnie inaczej jest od strony ogrodu. Architekci postawili tam na duże przeszklenia – od podłogi aż do sufitu. Budynek z jednej strony jest parterowy, poziom ten płynnie przenika i powiększa się, tworząc pierwsze piętro ze strefą prywatną właścicieli. To unikalna koncepcja, która gwarantuje ciągły dopływ światła.

 

Główna nagroda w kategorii budownictwo prywatne: jednorodzinny dom “U-House”,

projekt: juri troy architects,

lokalizacja: Unterolberdorf, Austria


Wyróżnienie w konkursie zdobył projekt maleńkiego domu letniskowego autorstwa pracowni Béres Architects z Węgier. Architekt Attila Béres zaprojektował letniskowy dom o powierzchni 40 m kw. Jury konkursu Internorm zwróciło uwagę na szacunek, z jakim architekt odnosi się do zastanej przyrody. Zamiast kopać fundamenty, dom osadzony został na palach dzięki czemu powierzchnia gleby została odsłonięta. Umieszczenie pali nie jest dziełem przypadku – podczas prac budowlanych sprawdzano miejsca, w których znajdują się korzenie i pale umieszczono tak, by ich nie uszkodzić. Architekt rozmieścił otwory okienne w asymetryczny sposób. Dom ma trzy pionowe okna oraz jedno największe poziome, które kadruje widok na las. Panoramiczne okno znalazło się na wysokości jadalni – można tu wygodnie odpoczywać i długimi godzinami podziwiać przyrodę za oknem.

Okna Internorm trafiają do wyjątkowych realizacji i potrafią sprostać rosnącym wymaganiom technicznym. Nie bez znaczenia jest też aspekt wizualny – minimalistyczne ramy dobrze sprawdzą się w nowoczesnej architekturze. O realizacjach, w których wykorzystano okna i drzwi Internorm przeczytacie klikając TUTAJ.

Wyróżnienie: letniskowy dom “Mohás kabin”,

projekt: Béres Architects,

lokalizacja: Węgry

Czytaj też:  Minimalizm | Okna | Szkło | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe Internorm