Konkurs na odbudowę iglicy. Są pierwsze, nieoficjalne projekty! 


Znamy już plany Francuzów na odbudowę sygnatury, zwanej potocznie iglicą. Wiemy, że najprawdopodobniej nie będzie ona identyczna, jak ta, która zawaliła się wskutek pożaru. Są już pierwsze, nieoficjalne i niezgłoszone do konkursu projekty, które postanowiliśmy wam przedstawić. Jeden z nich wykonał Polak!

Przypomnijmy, że 90-metrowa sygnatura, która powstała nad transeptem nie powstała w tym samym czasie co sama katedra. Pochodzi ona z XIX wieku, a jej autorem był wybitny konserwator i architekt Eugène Viollet-le-Duc, który niejednokrotnie był krytykowany za „ulepszanie” i zmiany zabytkowych obiektów.

Jak zapowiedział francuski premier, Edouard Philippe konkurs ma rozstrzygnąć, czy należy odbudować iglicę w taki sam sposób, w jaki zaplanował to Eugène Viollet-le-Duc w XIX wieku, czy przystosować ją do nowych potrzeb i wymagań społeczeństwa. Międzynarodowy konkurs już niedługo ma się rozpocząć, jednak już dziś z całego świata napływają nowe projekty. Nic dziwnego-architekt, który wygra konkurs, z pewnością przejdzie do historii. 

Jednym z pierwszych był Francuz Alexander Chassang, którego projekt jest zgodny z międzynarodową doktryną signum temporis, według której ścisłe odtwarzanie zabytków jest zabronione. Według niej każde kolejne pokolenie architektów powinno odcisnąć swoje piętno na architekturze.

Obecnie na remont i renowację Katedry Notre Dame uzbierano już ponad 850 milionów euro. Rząd Francji zapowiada, że po odbudowie, obiekt będzie jeszcze piękniejszy niż wcześniej, a prace mają potrwać od pięciu do nawet pięćdziesięciu lat.

Sprawdź


Kolejny (również nieoficjalny) projekt wykonał Polak, Michał Karol, który zaproponował przeszkloną sygnaturę, o wiele wyższą niż zrobił to Eugène Viollet-le-Duc.


Jeszcze inny pomysł znaleźliśmy na facebook’owym fanpage 100 lat planowania. Projektanci podeszli do sprawy z lekkim przekąsem! ;)

]


źródło: https://www.facebook.com/miastojestnasze/photos/a.201612000340182/595742060927172/?type=3&theater

źródło: https://karolarchitektura.com/Notre-Dame-fr