Na najlepsze realizacje z lat 2019–2022 z dwóch kategorii – wnętrz prywatnych oraz publicznych – czekają jurorzy II edycji konkursu Wnętrze Roku Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Uwaga, etap zgłoszeń trwa już tylko do końca października! Warto się śpieszyć, gdyż na zwycięzców w obu kategoriach czeka po 30 000 złotych!
Wnętrze Roku SAW to największy, najbardziej prestiżowy i w pełni niezależny konkurs dla architektów wnętrz w Polsce. Powołany został przez środowisko samych twórców, aby propagować funkcjonalne i piękne wnętrza, oryginalne wzornictwo oraz dobre praktyki zawodowe.
– Jako SAW staramy się promować dobre wzorce pracy zawodowej – zatem konkurs też ma pokazać to, co godne polecenia i godne nagrodzenia. Uwidocznić prace tych naszych kolegów i koleżanek, którzy projektują najlepiej –podkreśla Robert Majkut, przewodniczący jury. – W nadsyłanych zgłoszeniach umiejętność wykonania pięknej wizualizacji musi się zatem łączyć ze sprawnym, skutecznym poprowadzeniem realizacji. Chcemy w nich odczytać i wskazać szerszej publiczności, że praca architekta wnętrz to praca nieprosta, niebanalna, wieloaspektowa, wymagająca wielu różnych umiejętności. I jednocześnie pokazać nimi, że właśnie z tego powodu warto pracować z ludźmi o najwyższym poziomie kompetencji – zaznacza.
Jak będą przebiegać zmagania konkursowe
– Formuła jest dość prosta i bardzo transparentna – mówi Robert Majkut – Głosowanie będzie gremialne. Zbierze się komisja, która po zaklasyfikowaniu formalnym nadesłanych prac – czyli potwierdzeniu, że spełniają one kryteria regulaminowe – wyłoni pierwszą shortlistę. Zakwalifikowane do niej projekty jury na zamkniętym zebraniu będzie kolejno oceniać punktowo w dziesięciu aspektach. Kto zbierze najwięcej punktów, wygra – opowiada architekt.
Jednocześnie zastrzega: – Jedynie gdyby powstał remis, przewidujemy dyskusję i ocenę, który aspekt jest ważniejszy – czy też, obrazowo mówiąc, które punkty mają wyższą wagę. Jeśli się tak zdarzy, a było tak w pierwszej edycji, jestem pewien, że wywiąże się ożywiona dyskusja, gdyż poszczególni jurorzy są szczególnie uwrażliwieni na odmienne kwestie – zaznacza.
Na co więc będą zwracać uwagę sędziowie konkursowi? – Ważna jest funkcjonalność. Technika. Jakość wykonania. Wykorzystanie budżetu klienta i zasobów. Tu na pewno wyróżnią się projekty mądre, rozsądnie gospodarujące określonym potencjałem. Oczywiście będziemy też szukać ciekawych pomysłów stylistycznych, artystycznych, proekologicznych, świadomych – wymienia przewodniczący jury – Wszystkiego, co jest emanacją permanentnego progresu charakterystycznego dla branży – dodaje.
Konkurs otwarty. Także dla zespołów
Organizatorzy czekają na projekty zgłaszane przez uczestników indywidualnych oraz przez zespoły (wówczas w zgłoszeniu powinni zostać uwzględnieni wszyscy zaangażowani projektanci). Ważne jedynie, by zgłaszającymi byli dyplomowani architekci bądź architekci wnętrz.
– Jest to konkurs dla zawodowców rozstrzygany przez zawodowców. Mam na myśli to, że zapraszamy do udziału osoby również spoza stowarzyszenia, stawiamy jednak wymóg formalny co do wykształcenia kierunkowego – zaznacza przewodniczący jury.
W trosce o niezależność konkursu, z udziału wyłączeni są Założyciele SAW oraz członkowie Jury. Dodatkowo ocena projektów nie będzie uwzględniała zastosowania konkretnych marek czy produktów z oferty firm partnerujących wydarzeniu.
Najlepsze spośród nadesłanych prac wyłoni Jury w składzie: Robert Majkut (przewodniczący), Magdalena Adamus, Magdalena Federowicz-Boule, Agnieszka Stefańska, Oskar Zięta, Bazyli Krasulak, Maciej Bidermann i Jacek Tryc.
Czas na zgłoszenia tylko do końca października. Dla zwycięzców po 30 000 zł
Elektroniczne nadsyłanie zgłoszeń trwa od 1 czerwca do 31 października 2022 r. W listopadzie odbędą się obrady jurorów, którzy wytypują laureatów pierwszego etapu i zaproszą ich do przesłania plansz konkursowych. Na tej podstawie następnie zostaną wybrani zwycięzcy.
Łączna pula nagród wynosi 100 000 zł. Zwycięzcy obydwu kategorii konkursowych (wnętrze publiczne oraz wnętrze mieszkalne) otrzymają po 30 000 zł, gratyfikacje trafią też do zdobywców drugich i trzecich miejsc. Nagrody zostaną przekazane podczas uroczystej gali w kwietniu 2023. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa najlepiej ocenionych projektów.
Realizacja konkursu stała się możliwa dzięki życzliwemu zaangażowaniu znakomitych partnerów, czyli marek Barlinek (partner strategiczny konkursu), XAL (partner główny), Sonte (partner główny), Glamora (partner wspierający), Duravit (partner wspierający), IGP (partner wspierający) oraz Vasco (partner wspierający).
– Udział w organizacji konkursu jest dla nas naturalną kontynuacją działań, które prowadzimy w obszarze projektowania i architektury wnętrz od lat. Wsłuchując się w potrzeby projektantów dostarczamy produkty solidne, naturalne i zgodne z trendami – mówi Jacek Kula, dyrektor ds. inwestycji Barlinek S.A. – Wspólnie działania czy warsztaty z architektami pozwalają nam również tworzyć podłogi, których oczekują klienci. Dzięki temu od wielu lat Barlinek kreuje wnętrza piękne i naturalne, a konkurs jest kolejną sposobnością, aby być bliżej wyjątkowych projektów, wyselekcjonowanych przez jury konkursowe – dodaje.
Konkurs Wnętrze Roku SAW objęły patronatem najważniejsze media z dziedziny projektowania wnętrz, architektury, wzornictwa i sztuki: Elle Decoration Label Magazine, Design Alive, Czas na Wnętrze, White Mad, Point of Design, & Living, Architecture Snob, Weranda, Architektura Murator, Architekt Wnętrz, Architektura & Biznes, Villa, Magazif, Homebook, Urzadzamy.pl. InfoArchitekta.pl oraz DesignDoc.pl .
Regulamin konkursu i wszystkie informacje organizacyjne można znaleźć na www.saw.org.pl/konkurs. Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.
Czytaj też: Wnętrza | Ciekawostki | Polscy projektanci | Mieszkanie | whiteMAD na Instagramie