Konopnickiej 5

Konopnickiej 5 – modernistyczna kamienica doczekała się remontu elewacji i klatki schodowej

Kamienica znajdująca się przy ul. Konopnickiej 5 w Warszawie została zbudowana w latach 1937-1938 według projektu znakomitego architekta Bohdana Pniewskiego. Był to wówczas luksusowy dom czynszowy, usytuowany przy nowo wytyczonej ulicy na terenie dawnego parku Branickich. W momencie powstania budynek uważano za niezwykle nowoczesny. Dzisiaj wyróżnia się prostą fasadą wyłożoną piaskowcem oraz elegancką klatką schodową z marmurową wykończeniem.

Podczas II wojny światowej budynek nie doznał poważniejszych zniszczeń, a po wojnie nie przeprowadzano w nim większych remontów. Czas odcisnął jednak piętno na tym cennym zabytku i po latach wymagał odświeżenia. W 2023 roku wspólnota mieszkaniowa zleciła przeprowadzenie badań stanu elewacji oraz tarasu znajdującego się na najwyższym piętrze. Wykazano, że wiele płyt elewacyjnych było odspojonych, co wymagało pilnych prac naprawczych. W związku z tym podjęto decyzję o generalnym remoncie elewacji. Prace te zostały zrealizowane w pierwszej połowie 2024 roku, przy wsparciu finansowym miasta stołecznego Warszawy, które przyznało dotację w wysokości 182 000 zł, pokrywającą niemal połowę kosztów remontu.

Kamienna okładzina przed remontem. Fot. Stołeczny Konserwator Zabytków

Konopnickiej 5

W ramach prac konserwacyjnych przeprowadzono pełną renowację kamiennej okładziny z piaskowca. Płyty zostały dokładnie wyczyszczone, uzupełniono wszelkie ubytki i spoiny. Luźne płyty zostały solidnie przymocowane do muru za pomocą kotew lub wymienione na nowe. Dodatkowo naprawiono taras, a wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z zasadami sztuki konserwatorskiej. Wspólnota mieszkaniowa zdecydowała się również na konserwatorski remont klatki schodowej. Także na te prace otrzymano dotację od miasta stołecznego Warszawy, tym razem w wysokości 113 000 zł, co stanowiło 49,63% kosztów przedsięwzięcia.

Konopnickiej 5 przed i po remoncie elewacji. Fot. Stołeczny Konserwator Zabytków

Drugi etap remontu właśnie się rozpoczął. Klatka schodowa zachowała się w niemal nienaruszonym stanie od momentu jej powstania. Rozpoczyna się przestronnym holem wejściowym, który prowadzi do półspiralnych schodów. Na każdym piętrze znajdują się mniejsze korytarze, a cały wystrój wnętrza jest niezwykle elegancki.

Ściany holu oraz niższe piętra klatki schodowej zdobi marmurowa okładzina, która została zamontowana bez fug. Stopnie schodów również wykonano z marmuru, a podłogi holi oraz spoczników pomiędzy piętrami wyłożono ceramiczną mozaiką z czarnego, matowego szkliwa. Sufity, policzki schodów oraz ściany na wyższych piętrach są tynkowane. Balustrady schodów to kuta stal z drewnianymi poręczami. Wszystkie drzwi wykonano z dębu, z zachowanymi częściowo oryginalnymi klamkami. W ramach remontu, marmur na klatce schodowej zostanie wyczyszczony, uzupełniony i wypolerowany, a tynk na wyższych piętrach będzie naprawiony i wymieniony. Dodatkowo, planowane są prace takie jak wymiana drobnych, wtórnych elementów, m.in. włączników światła, klamek i lamp.

Źródło: Stołeczny Konserwator Zabytków

Czytaj też: Architektura | Kamienica | Renowacja | Warszawa | Architektura w Polsce