Kontener z polskim dizajnem ruszył w drogę. Wiemy, które miasta odwiedzi

Jak promować polski dizajn? Doskonale wiedzą to pomysłodawcy Mobilnego Instytutu Kultury. Specjalny kontener wyruszył w trasę po Polsce i odwiedzi Gdańsk, Poznań oraz Szczecin.

Polish Culture Trip to międzynarodowy, objazdowy projekt prezentujący polską kulturę za pośrednictwem przearanżowanego, portowego kontenera zwanego Mobilnym Instytutem Kultury (MIK). Kontener ma wiele możliwości ekspozycyjnych, a w jego wnętrzu zmieści się wiele przykładów małego dizajnu od polskich twórców, ale nie tylko! MIK to z jednej strony galeria, scena, mini kino, ale i doskonałe miejsce do organizowania warsztatów.

W poprzednich latach MIK przyjmowany był między innymi w Ambasadzie RP w Kopenhadze, Instytucie Polskim w Brukseli, Gdańsku i Łodzi.

Prezentacje w MIKu odbywają się zawsze w istotnym kontekście, w tym roku jest to 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd w projekcie Polish Culture Trip pomysł, aby zawrzeć wszystkie najważniejsze wydarzenia z ostatnich stu lat, które wyrażają się za pośrednictwem dizajnu, malarstwa, muzyki i plakatu.

Gdańsk, fot. Daria Szczygieł

Tak prezentuje się program obecnej edycji:

Polski dizajn – przekrojowa ekspozycja prezentująca osiągnięcia polskiego wzornictwa na przestrzeni minionego stulecia. Wybrane obiekty reprezentować będą kolejne dekaty, od uzyskania przez Polskę niepodległości, aż po współczesność. (Kurator: Magdalena Kalisz)

Koncert otwarcia – Daniela La Luz – producentka i DJ-ka interpretująca jazzową klasykę w stylu techno. Wszystko dzięki współpracy z wybitnym jazowym twórcą – Sebastianem Sołdrzyńskim.

Video-art malarstwa polskiego – ze szczególnym uwzględnieniem sztuki współczesnej oraz praktyk artystycznych związanych z dorobkiem dwudziestolecia międzywojennego. Wykorzystując nowoczesne technologie artystka wizualna Pani Pawlosky dokona autorskiej, konceptualnej prezentacji malarstwa polskiego, która w formie video-artu prezentowana bę- dzie codziennie po zmierzchu na oszklonych, pokrytych ekranem ściankach kontenera.

Warsztaty „D.I.Y. polish design”, czyli otwarte spotkanie umożliwiające własnoręczne zbudowanie kultowego modelu polskiego krzesła. Mini model po uprzednim złożeniu będzie można zabrać ze sobą do domu. Prowadzenie: NIUS.

Wystawa – polski plakat na ścianie i na pocztówkach. Polska słynie z jazzu, dizajnu a także plakatu. Historia ich świetności sięga dwudziestolecia międzywojennego, aby m.in. w latach 70. przynieść naszemu krajowi sławę poza jego granicami. W niewielkiej przestrzeni kontenera zaprezentowanych zostanie kilka oprawionych w ramy kultowych plakatów a reszta, starannie wyselekcjonowana przez kuratora, rozdytsrubuowana zostanie w formie okolicznościowych pocztówek w czasie trwania wystawy.

Spotkanie z Małgorzatą Czyńską i jej „Domem Polskim”. Z końcem roku 2017 ukazała się książka podana w formie rozmów z osobistościami polskiej kultury dotycząca ich rodzinnych domów i pamięci o nich. Rozmowy przeprowadziła i w formie publikacji zamknęła Małgorzata Czyńska – historyk sztuki, kuratorka, dziennikarka. W czasie oficjalnego otwarcia odbędzie się panel dyskusyjny z autorką książki poświęcony domu polskiemu w kontekście dizajnu i nie tylko.

Kontener jest obecnie w Gdańsku, znajduje się w sąsiedztwie sklepu Sztuka Wyboru w Garnizonie Kultury. Będzie go można odwiedzić do 12 sierpnia. Następnie zostanie przetransportowany do Poznania. W stolicy Wielkopolski kontener będzie można odwiedzać od 21 do 28 sierpnia, a następnie w Szczecinie od 1 do 9 października.

Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

Kontener w Szczecinie (fot. H. Grygielewicz)
fot. Piotr Nykowski

zdjęcia: Daria Szczygieł