Kontrowersyjne fotoradary z mostu Poniatowskiego. Dwa urządzenia wkrótce mają zniknąć

Most im. Księcia Józefa Poniatowskiego współcześnie pełni ważną funkcję w warszawskim systemie komunikacyjnym i jest jednym z cenniejszych zabytków stołecznej infrastruktury. Pomimo tej dużej wartości stał się niedawno źródłem kontrowersji. W 2021 roku na przeprawie zainstalowano fotoradary, co wzbudziło mieszane reakcje. Mazowiecki Konserwator Zabytków, który nadzoruje stan zabytkowego mostu, już podczas ich montażu wyraził zastrzeżenia. Dwa z sześciu pokaźnych rozmiarów urządzeń umieszczono w miejscach ingerujących w strukturę kamiennych ław, co zdaniem konserwatora narusza integralność zabytku.

Zgodnie z zaleceniem wydanym przez poprzedniego konserwatora, prof. Jakuba Lewickiego, dwa fotoradary miały zostać zdemontowane do końca 2023 roku. Następnie w związku z przedłużającymi się pracami remontowymi budowli, termin przesunięto do końca 2024 roku. Obecny konserwator, Marcin Dawidowicz, podtrzymał decyzję o ich demontażu.

„Dostaliśmy zalecenie usunięcia dwóch środkowych fotoradarów. Obecnie szukamy dla nich nowych lokalizacji w porozumieniu z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego” – wyjaśnił Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Fotoradary przy zabytkowych ławach. Fot. Google Maps

Pomimo kontrowersji dotyczących estetyki fotoradarów, organizacje społeczne, takie jak stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, apelują o ich zachowanie, argumentując, że kontrola prędkości na moście jest konieczna ze względu na historię tragicznych wypadków w tym miejscu. Działacze zaznaczyli jednocześnie, że stanowczo popierają wprowadzenie przepisów, które ułatwią instalację estetycznych i dyskretnych fotoradarów, które nie będą tak mocno ingerowały w charakter zabytków. Teraz Mazowiecki Konserwator Zabytków podjął decyzję o przedłużeniu możliwości pozostawienia fotoradarów na moście Poniatowskiego do 30 czerwca 2025 roku. W tym czasie ma zostać rozwiązana kwestia znalezienia nowej lokalizacji bądź alternatywnego rozwiązania dla dwóch urządzeń stojących w kolizji z elementami dekoracji mostu.

fotoradary
Fot. WUOZ w Warszawie
Fot. Google Maps
Fot. Google Maps

Most Księcia Józefa Poniatowskiego to jedna z dwunastu stałych przepraw na warszawskim odcinku Wisły. Jego budowa rozpoczęła się w 1904 roku, a zakończono ją w 1914. Projekt stworzył Mieczysław Marszewski, a w realizacji uczestniczyli znani inżynierowie, tacy jak Bronisław Plebiński, Stefan Szyller i Zygmunt Otto. Imponującą budowlę, pierwotnie nazwaną mostem Mikołajewskim, wkrótce przemianowano na most Poniatowskiego. W wyniku zawirowań historycznych most był kilkukrotnie niszczony i odbudowywany. Już podczas I wojny światowej, w 1915 roku, wycofujące się wojska rosyjskie wysadziły część przeprawy.

Most zniszczony przez wycofujących się Rosjan, 1915 rok. Fot. Henryk Poddębski, Public domain, via Wikimedia Commons

Po prowizorycznej odbudowie, kompleksowa rekonstrukcja miała miejsce w latach 1920–1927, podczas której wybudowano także linię tramwajową. Most odegrał ważną rolę w polskiej historii – to właśnie na nim, 12 maja 1926 roku, spotkali się Józef Piłsudski i Stanisław Wojciechowski, rozpoczynając przewrót majowy. Most Poniatowskiego ponownie został zniszczony podczas II wojny światowej, gdy w 1944 roku wycofujące się wojska niemieckie wysadziły go w powietrze. Jego odbudowę, rozpoczętą zaraz po wojnie, prowadził inżynier Stanisław Hempel.

fotoradary
Zniszczony most w 1945 roku i tymczasowy most pontonowy obok. Fot. Jerzy Baranowski, Public domain, via Wikimedia Commons

Rekonstrukcja była szybka, bo już w 1946 roku most został oddany do użytku. Niestety, w czasie odbudowy most utracił wiele ze swoich oryginalnych zdobień, a jego forma została uproszczona. Kolejne prace modernizacyjne miały miejsce w latach 60., 70. i 80. XX wieku, kiedy to m.in. poszerzono most, wybudowano nowe łączniki z Wisłostradą oraz wzmocniono konstrukcję stalową. W połowie 2024 roku zaczął się kolejny remont, tym razem wiaduktu przebiegającego nad Solcem.

Źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, tvn24.pl

Czytaj też: Historia | Zabytek | Warszawa | Ciekawostki | Architektura w Polsce

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej