Kooperacje skazane na sukces, czyli jak projektować światło?

Marka AQForm projektując oprawy oświetleniowe stawia na funkcjonalność oraz jakość. Równie istotne jest wzornictwo produktu, dlatego od lat do współpracy zaprasza najlepszych projektantów. Celem jest stworzenie produktów, które zwracają uwagę nie tylko zastosowaną technologią, ale również unikalnym wzornictwem. O tym, że to słuszne podejście niech świadczą liczne nagrody, między innymi Red Dot Design Award, iF Design Award, German Design Award oraz Must Have.

Marka AQForm istnieje na rynku od ponad 25 lat. Przez ten czas powstało setki produktów i kilka razy więcej szkiców, prototypów. Od pomysłu do realizacji – ta droga bywa czasem wyjątkowo długa. Wiele prób i testów, analiz pod kątem technologicznym i jakościowym. To są ważne czynniki dla producenta oświetlenia. Niemniej istotne jest wzornictwo, dlatego AQForm od lat współpracuje z projektantami, dodając przy tym swoje know-how technologiczne i udostępniając zaplecze technologiczne. Na przestrzeni tych kilku lat powstało wiele bardzo dobrych kooperacji. Oto projektanci AQForm:

Zacznijmy od dobrze znanej kolekcji Modern Glass. Połączenie nowoczesnego oświetlenia ze szkłem to efekt współpracy producenta oświetlenia i czeskiego biura projektowego DECHEM. W tym projekcie istotne było znalezienie punktu wspólnego między architektonicznym oświetleniem AQForm i szkłem. Udało się połączyć istniejącą wcześniej linię opraw o minimalistycznej formie PET, ze szklanymi kloszami o różnorodnych kształtach i wykończeniach. W sprzedaży dostępne są trzy kształty transparentnych kloszy o wykończeniu gładkim lub romb.

Kolekcja Modern Glass

Kolejną kooperacją jest współpraca z założycielką pracowni projektowej DINGFLUXJoanną Piaścik, która zaprojektowała kolekcję LUNAR. Charakteryzuje się ona odważną linią ścięcia korpusu i cofniętym źródłem światła. Ten zabieg nie tylko kształtuje bryłę oprawy, ale też powoduje delikatne kierunkowanie emitowanego światła i redukuje olśnienie. Szczypta ekstrawagancji w pełni uzasadniona funkcjonalnością.

Kolekcja LUNARKolekcje „Modern Glass”, „Lunar” zostały nagrodzone tytułem  „must have” w ramach plebiscytu organizowanego przez Łódź Design Festival, podobnie jak oprawa equilibra BALANS projektu Piotra Jagiełłowicza. Na tle innych produktów wyróżnia ją unikatowy sposób zawieszenia. Asymetrycznie podwieszony obiekt wydaje się zaprzeczać fizyce. Jednak w rzeczywistości jest idealnie wyważony zarówno w formie, jak i w konstrukcji. Ten projekt zdobył nagrody w takich konkursach jak German Design Award, Red Dot Design Award czy Dobry Wzór. 

Kolekcja Equilibra

Warto tu wspomnieć, że to nie był jedyny projekt zrealizowany przez Piotra Jagiełłowicza wspólnie z marką AQForm. OLEDRIAN to rzeźbiarska forma wyposażona w nowoczesną technologię. Wyrazista bryła składa się z kombinacji płyt o grubości kilku milimetrów, w które zostały wpasowane panele OLED. Wypracowany kształt oprawy perfekcyjnie podkreśla jednolitą powierzchnię świecącą. Projekt został zauważony przez jury iF Design Award, Dobry Wzór oraz MIAW Design & Innovation Awards.

Kolekcja OLEDRIAN

W tym roku do grona projektantów współpracujących z marką dołączyła Olimpia Ajakaiye. Kolekcja SATELLITE to zaproszenie do zabawy z formą. Opracowany kształt umożliwia dodawanie kolejnych modułów w każdym kierunku, co pozwala tworzyć rozbudowane wzory z brył i światła. SATELLITE otwiera możliwość umieszczenia wielu punktów świetlnych blisko siebie w zupełnie nowy i oryginalny sposób.

Kolekcja SATELLITE

AQForm stawia również na własny zespół projektowy. Dzięki ich pracy powstała m.in. kolekcja LENS LINE. Jest to oświetlenie liniowe, w którym wykorzystano diodę elektroluminescencyjną. Kolekcja występuje w czterech sposobach montażu: jako lampy sufitowe, oświetlenie wpuszczane, kinkiety i lampy wiszące. Kolekcja LENS LINE otrzymała dwie prestiżowe nagrody: German Design Award Winner 2018 oraz Dobry Wzór 2017.

Kolekcja LENS LINENajnowsza kolekcja oświetlenia QRLED mini to również projekt wewnętrzny. Oświetlenie QRLED i QRLED mini to nowoczesna stylistyka połączona z możliwością wykorzystania najnowszych zdobyczy technologii LED. Podnoszą nie tylko komfort projektowania oświetlenia, ale także użytkowania wnętrza.

Kolekcja QRLED

Dla AQForm współpraca z projektantami jest istotnym krokiem w rozwoju portfolio marki. W projektowaniu oświetlenia niezwykle ważne jest stworzenie projektu, który przyciągnie wzrok. AQForm od samego początku procesu twórczego wspiera projektantów swoją wiedzą i doświadczeniem, natomiast oni pokazują nowe podejście do oświetlenia jako produktu. Dzięki tak zgranemu duetowi powstają projekty, które zyskują uznanie na całym świecie, nie tylko wśród członków jury konkursów designu, ale przede wszystkim wśród normalnych użytkowników.


Kolekcja QRLED i QRLED mini


Kolekcja LUNAR


Kolekcja LENS LINE


Kolekcja Equilibra


Kolekcja Modern Glass


Kolekcja SATELLITE

 

www.aqform.com

Więcej projektów oświetlenia i nietypowe inpiracje do zdjęć znajdziecie w najnowszym numerze magazynu whiteMAD, który kupicie na naszej stronie internetowej www.whitemad.pl.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły