Kościan: budynek biurowy starej cukrowni odżyje. Jest projekt rewitalizacji!

Projekt zakłada przebudowę budynku biurowego, w którym znajdowała się administracja starej cukrowni. Według projektu TOYA DESIGN gmach miałaby zmienić swoją funkcję – działać tu będzie restauracja.

Projekt wnętrz zespołu restauracji STARA CUKROWNIA w Kościanie powstał w wyniku adaptacji zabytkowego obiektu dawnego biura zarządu Cukrowni Kościan. Neoklasycystyczna budowla z paradną klatką schodową, obszernymi holami oraz czterema poziomami jasnych, słonecznych pomieszczeń wprost idealnie nadawała się do przystosowania na cele restauracji.

Na parterze czeka na gości obszerna recepcja – concierge, serce zarządzania obiektem, z kasą, barem i poczęstunkiem na powitanie. W bocznych pomieszczeniach kuchnia, funkcje niezbędne dla działania obiektu na prawie 200 osób, szatnie, toalety, biuro managera.
Na piętrze planowane jest powstanie dużych sali restauracyjnych.

Na drugim piętrze ma powstać sala wielofunkcyjna, miejsce spotkań i dedykowanych wydarzeń. W piwnicy znajdzie się strefa z pubem, winiarnia oraz pokój telewizyjny. Oprócz tego zagospodarowany zostanie wielki taras, zbudowane zostaną podjazd i parking w bezpośrednim otoczeniu.

Architekci postawili na klasyczny wystrój, który nawiązuje do historii miejsca. Delikatny motyw graficzny złożony z linearnych układów sześcio i pięciokątów (symbol chemiczny cukru) wprowadzony w sufitach, lampach i lustrach oraz na zewnątrz w attyce dachu i balustradach to dodatkowy element dekoracyjny.


Ciekawa jest historia starej cukrowni w Kościanie. Kiedyś była najważniejszym obiektem przemysłowym w mieście, a zastosowana w niej technologia budziła podziw przedsiębiorców. Początki obiektu sięgają 1881 roku, przemysłowy zakład zbudowano w zaledwie rok. Po 123 latach obiekt zamknięto, część dawnych terenów cukrowni zabudowano budynkami mieszkalnymi, projekt rewitalizacji budynku administracyjnego cukrowni przypomina o historii miejsca.

Koncepcja i projekt: TOYA DESIGN Tomasz Wojtkowiak, Justyna Kiełczewska-Stawicka, Patrycja Hałaś- Żołnieruk, Julia Niemczyk, 2022

Inwestor: Prywatny

Kubatura: 4103 m3

Wizualizacje i zdjęcia: TOYA DESIGN Julia Niemczyk

Czytaj też: Zabytek | Historia | Ciekawostki | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

Tak budynek wygląda obecnie: