Takie projekty są wyjątkowe z kilku powodów. Po pierwsze zachwycają swoim prostym jak na realia architektury sakralnej wyglądem. Po drugie, że to jedno z nielicznych miejsc na świecie, tym bardziej w świecie arabskim, które połączy trzy różne religie w jednym, dość hermetycznym miejscu. Waszym zdaniem Dom Abrahama, bo tak nazwano inwestycję to przepis na społeczny sukces, czy katastrofę?
Wielka „multireligijna” działka ma łączyć w sobie trzy różne światy i trzy różne kultury, które wywodzą się z trzech religii – islamu, który jest dominującą religią w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, judaizmu oraz chrześcijaństwa. Wielki projekt ma powstać na wyspie Saadiyat, która znana jest między innymi z pierwszej poza Francją placówki Luwru.
Inwestycja nazwana Dom Abrahama to inicjatywa, która według pogłosek wyszła wprost od władcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dom Abrahama ma być dowodem na otwartość i nowoczesność Abu Dhabi, jak i całego kraju, a także pokazywać islam, jako religię tolerancyjną, żyjącą w zgodzie z resztą świata. Według planów na wyspie Saadiyat mają powstać trzy oddzielne świątynie, które łączyć będzie wspólny plac z parkiem. Budynki mają mieć identyczną kubaturę i bardzo podobny wygląd, aby nie wyróżniały się na tle sąsiadów. Wewnętrzny plac ma stać się miejscem spotkań dla osób o różnej narodowości i wierze, w którym mogą się spotkać, dyskutować i wymieniać poglądy. Projekt budynków powstał w pracowni Davida Adjaye.
Słowo o architektach:
Pracownia Adjaye Associates został założony w czerwcu 2000 roku przez założyciela i głównego architekta, Sir Davida Adjaye OBE. Firma cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie, posiada biura w Londynie, Nowym Jorku i zakończyła pracę w Europie, Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce. Dwie z największych dotychczasowych komisji praktyki to projekt Narodowego Muzeum Historii i Kultury Afryki Amerykańskiej w Instytucie Smithsona na Narodowym Centrum Handlowym w Waszyngtonie oraz Moskiewskiej Szkoły Zarządzania (SKOLKOVO).
Czytaj też: Architektura | Ciekawostki | Minimalizm | Urbanistyka | Kultura











źródło: www.adjaye.com