Kościół św. Rodziny w Szczecinie to modernistyczny budynek pierwotnie wzniesiony dla parafii ewangelickiej i noszący wezwanie św. Krzyża (Kreuzkirche). Monumentalną świątynię wybudowano w latach 30. XX w. i pomimo wojennych zniszczeń wciąż stanowi ważny element architektoniczny i historyczny miasta.
Kościół został zaprojektowany przez szczecińskiego architekta Adolfa Thesmachera. Charakteryzuje się wymiarami 34 m długości, 18,5 m szerokości i wieżą o wysokości 21 m. Wnętrze świątyni jest jednonawowe, a wraz z kościołem wybudowano salę teatralną, która obecnie pełni rolę dodatkowej kaplicy. Sala ta ma długość 30 m i szerokość 12 m, a cały obiekt może pomieścić do 2000 osób.
Lata 30., kościół i południowe zabudowania parafialne. Fot. Mariusz Brzeziński/fotopolska.eu
Kamień węgielny pod świątynię położono 23 czerwca 1929 roku, a budynek został poświęcony przez ewangelików 23 listopada 1931 roku. Początkowo znajdował się na terenie katolickiej parafii św. Rodziny. W 1945 roku, podczas działań wojennych, kościół został zbombardowany i spalony. Po wojnie obiekt odbudowano i zaadaptowano na szpital, a władze państwowe zabrały parafii część budynku. 22 lipca 1945 roku, kościół został poświęcony i nadano mu wezwanie Królowej Korony Polskiej, a nowa parafia katolicka przyjęła wezwanie św. Rodziny. Od 1972 roku w pomieszczeniach parafialnych mieści się Kuria Biskupia Szczecińsko-Kamieńska, a w 1980 roku odzyskano dodatkowe pomieszczenia Kurii, wcześniej zajmowane przez państwo.
Nawa główna kościoła, lata 60. i współczesne. Fot. Mariusz Brzeziński/fotopolska.eu i „Kościoły Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej”, zespół Ikona Bydgoszcz 2014
Budynek z zewnątrz wykończono cegłą, a jego masywne ściany zdobią rzędy półkoliście zamkniętych, wąskich okien. Nad głównym wejściem zastosowano ogromne arkady z łukami oraz umieszczono zegar. Na szczycie potężnej wieży umieszczono krzyż, a dodatkowo zdobi ją okrągłe okno z witrażem oraz kruchta. Nad półkolistą apsydą znajduje się okrągły świetlik z krzyżem. Ogromna nawa składa się z łukowatych dźwigarów z żelbetu. Wnętrze kościoła zdobi rozeta za organami z jaskrawym przeszkleniem, które rzuca barwne refleksy do wnętrza nawy. Wykończenie sali modlitewnej wykonane jest z surowego betonu, a posadzki wyłożono marmurowymi płytami. Ołtarz główny, zaprojektowany przez S. Raciborskiego ze Szczecina, pochodzi z lat 50. XX wieku i ma formę marmurowego obelisku z rzeźbą pelikana i wizerunkiem Ostatniej Wieczerzy.
Apsyda kościoła św. Rodziny, rok 1932 i obecnie. Fot. Mariusz Brzeziński/fotopolska.eu
W kruchcie kościoła znajduje się rzeźba Chrystusa, która pierwotnie była częścią nagrobka rodu Dewitzów na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Rzeźba ta jest kopią dzieła Bertela Thorvaldsena z około 1910 roku, a oryginał znajduje się w Kaplicy Potockich na Wawelu. Przed kościołem znajduje się ozdobna tablica z Przyrzeczeniem Jasnogórskim z 1956 roku.

Kościół św. Rodziny w Szczecinie to znaczący zabytek architektoniczny i historyczny, będący świadectwem dynamicznej historii miasta i losów jego społeczności. Modernistyczny design, funkcjonalność oraz bogata historia sprawiają, że jest to miejsce od lat budzące podziw dla kunsztu ówczesnych architektów oraz budowniczych.
Źródło: kuria.pl, swrodzina.eparafia.pl
Czytaj też: Architektura sakralna | Szczecin | Modernizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie