Kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie, będący centralnym punktem dzielnicy Żoliborz, jest znakomitym przykładem modernistycznej architektury sakralnej. Budynek znajdujący się przy ulicy Hozjusza, w pobliżu placu Thomasa Woodrowa Wilsona, pełni ważna rolę w życiu religijnym i społecznym mieszkańców Warszawy.
Świątynia została wybudowana w okresie międzywojennym, a jej fundacja miała nawiązywać do 250. rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Budowę rozpoczęto w 1930 roku, poprzedzając ją pracami melioracyjnymi, aby osuszyć teren w pobliżu dawnego koryta strugi Pólkówka. Projektantem kościoła był architekt Łukasz Wolski. Podczas obrony Warszawy w 1939 roku świątynia została uszkodzona przez pociski artyleryjskie i bomby lotnicze. W czasie powstania warszawskiego podziemia nieukończonego kościoła służyły jako szpital powstańczy. Po wojnie prace budowlane zostały wznowione, a nowy projekt opracował Edgar Aleksander Norwerth. 7 września 1963 roku kościół został konsekrowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Rok 1936 – budowa. Źródło: Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona
Kościół św. Stanisława Kostki w Warszawie to monumentalna dwuwieżowa świątynia zbudowana w stylu modernistycznym z elementami neoromańskimi. Zamysł architekta projektującego obiekt polegał na próbie połączenia w konstrukcji kościoła współczesnej architektury z formami tradycji bazylik wczesnochrześcijańskich. Wnętrze kościoła jest trzynawowe, z dwiema dużymi kaplicami – Matki Bożej i Serca Pana Jezusa. Wokół prezbiterium znajduje się obejście, a nad ołtarzem głównym baldachim. Wystrój wnętrza tworzy spójną całość i w swojej kompozycji nawiązuje do dewizy „Bóg i Ojczyzna”. Ściany naw świątyni są wypełnione wieloma tablicami pamiątkowymi. Witraże w prezbiterium przedstawiają skrótowo historię Polski i Kościoła katolickiego w Polsce, natomiast nawa główna udekorowana jest sztandarami symbolizującymi dzieje walki o niezawisłość państwa polskiego.

W latach 1974–1987 proboszczem parafii był ksiądz Teofil Bogucki, aktywnie zaangażowany w działalność opozycyjną. W latach 1980-1984 ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawiał tu comiesięczne Msze za Ojczyznę, które stały się manifestacjami patriotycznymi przyciągającymi wiernych z całej Polski. Po jego śmierci, 3 listopada 1984 roku, odbył się tu jego uroczysty pogrzeb, gromadząc tysiące wiernych. W latach 1999-2001 kościół św. Stanisława Kostki pełnił funkcję świątyni jubileuszowej, a 17 maja 2000 roku odbyła się tu uroczysta msza z udziałem Episkopatu Polski. W 2000 roku przeprowadzono prace remontowe i przebudowano prezbiterium. Arcybiskup Metropolita Warszawski Kazimierz Nycz podniósł świątynię do rangi Sanktuarium Diecezjalnego Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki.

Od 1984 roku kościół stał się miejscem pielgrzymek do grobu błogosławionego męczennika. 14 czerwca 1987 roku świątynię odwiedził także papież Jan Paweł II. W podziemiach kościoła otwarto muzeum poświęcone ks. Jerzemu, z pamiątkami i eksponatami związanych z jego życiem i męczeńską śmiercią.
Źródło: archwwa.pl, popieluszko.net.pl
Czytaj też: Architektura sakralna | Warszawa | Modernizm | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie