Scots, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Kościół Świętego Jana Nepomucena w Zwierzyńcu: perła Roztocza położona na wodzie

Kościół Świętego Jana Nepomucena, znany również jako „kościół na wodzie” lub „kościół na wyspie”, to rzymskokatolicki kościół filialny, przynależący do parafii Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych i malowniczych zabytków nie tylko Zwierzyńca, ale całego Roztocza, przyciągający zarówno wiernych, jak i turystów z całego kraju.

Niewielka, ale pełna uroku świątynia została wybudowana w latach 1741-1747 na wyspie i ufundowana przez Tomasza Zamoyskiego, herbu Jelita, oraz jego żonę Teresę Michowską, herbu Rawicz. Kościół konsekrowano w 1747 roku. Pierwotnie służył jako kaplica Zamoyskich, znajdując się na terenie zabudowań pałacowych. Do czasu powstania kościoła Matki Bożej Królowej Polski w Zwierzyńcu pełnił rolę kościoła parafialnego. W latach 60. XX wieku kościół przeszedł kilka znaczących remontów: w 1961 roku odnowiono dach, a w latach 1963-1964 wybudowano żelbetowy most prowadzący do świątyni, któremu w 2014 roku przywrócono historyczny wygląd. W 1966 roku kontynuowano dalsze prace renowacyjne.

Kościół Świętego Jana Nepomucena w Zwierzyńcu, lata 20. XX w. Źródło: Muzeum Zamojskie

w Zwierzyńcu

Kościół Świętego Jana Nepomucena to murowana budowla, wzniesiona z kamienia i cegły, jednonawowa, reprezentująca styl barokowy. Fasada kościoła ozdobiona jest trójkątnym frontonem z dwoma kartuszami zawierającymi herby fundatorów – Jelita i Rawicz. Wnętrze świątyni zdobi polichromia namalowana przez Łukasza Smuglewicza, znanego polskiego malarza.

w Zwierzyńcu
Autor zdjęcia: wojniz/fotopolska.eu, Licencja: CC-BY-SA 3.0

Centralnym elementem wnętrza jest dębowy ołtarz główny, w którym umieszczono obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a na zasuwie – obraz św. Jana Nepomucena. Po prawej stronie znajduje się kaplica Matki Bożej z obrazem koronacji Matki Bożej, przypisywanym Łukaszowi Smuglewiczowi, natomiast po lewej – kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na chórze muzycznym znajdują się organy o czterech głosach, wykonane w 1905 roku przez firmę Biernackiego. Przed kościołem znajduje się drewniana dzwonnica.

Scots, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Kościół na wyspie jest symbolem męczeńskiej śmierci św. Jana Nepomucena, który na rozkaz króla Czech Wacława IV zginął w wodach Wełtawy, nie chcąc ujawnić tajemnicy spowiedzi. Każdego roku pod koniec maja, podczas odpustu ku czci świętego Jana Nepomucena, odbywa się widowiskowa procesja na łodziach wokół kościoła. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które przyciąga zarówno mieszkańców Zwierzyńca, jak i turystów.

Źródło: roztoczewita.pl, zwierzyniec.parafia.info.pl

Czytaj też: Architektura | Renowacja | Zabytek | Historia | Architektura sakralna | Ciekawostki