Kościół w Cegłowie
MOs810, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Zabytkowy kościół w Cegłowie jest piękny jak dawniej. Właśnie zakończono jego renowację

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła w Cegłowie, należący do diecezji warszawsko-praskiej, przeszedł niedawno kompleksowe prace konserwatorsko-restauratorskie. Świątynia, będąca ważnym zabytkiem historycznym regionu, odzyskała swój dawny blask dzięki wysiłkom konserwatorów oraz wsparciu finansowemu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Pierwsze wzmianki o kościele w Cegłowie pochodzą z XVI wieku, kiedy to w miejscu dzisiejszej murowanej świątyni stał drewniany kościół. W połowie XVI wieku, na jego miejscu wzniesiono murowany obiekt, który w XVII wieku, na prośbę biskupa Wawrzyńca Goślickiego, poddano gruntownej renowacji. Uroczyste poświęcenie odnowionej świątyni odbyło się 21 grudnia 1629 roku, kiedy to nadano jej obecne wezwanie św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła. W kolejnych stuleciach kościół był wielokrotnie remontowany, m.in. w XIX wieku oraz na początku XX wieku, kiedy to przeprowadzono szereg prac modernizacyjnych, w tym wymianę dachu, przebudowę prezbiterium oraz wzniesienie nowego portalu wejściowego do zakrystii.

Kościół w Cegłowie przed remontem. Fot. Jolanta Dyr, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Kościół w Cegłowie


Kościół jest budynkiem murowanym, wzniesionym z cegły, z charakterystycznymi dla epoki skarpami na narożach. Otynkowane elementy, takie jak ściana wschodnia, szczyt prezbiterium oraz zakrystia, dodają świątyni wyjątkowego charakteru. Wnętrze kościoła kryje cenne zabytki, w tym późnogotycki tryptyk z 1510 roku autorstwa Lazarusa, ucznia Wita Stwosza, a także barokowe ołtarze z XIX wieku, ambonę i chrzcielnicę z XVIII wieku oraz granitową kropielnicę z XVII wieku.

Jolanta Dyr, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

W ramach niedawno zakończonych prac, konserwatorzy skupili się na renowacji portalu wejściowego z prezbiterium do zakrystii, a także na odkryciu i restauracji fragmentów oryginalnych tynków na elewacji wschodniej oraz w zakrystii. Odkryte elementy, w tym zarysy renesansowych szczytów, zostały przywrócone do historycznej formy, co pozwoliło na odtworzenie pierwotnego wyglądu świątyni.

Fot. MWKZ
Kościół w Cegłowie
Fot. MWKZ

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, który nadzorował prace, niedawno oficjalnie odebrał zakończony projekt, podkreślając znaczenie tych działań dla zachowania dziedzictwa kulturowego regionu. Dzięki przeprowadzonym pracom, kościół św. Jana Chrzciciela i św. Andrzeja Apostoła w Cegłowie nie tylko odzyskał swój dawny wygląd, ale także został zabezpieczony na kolejne lata.

Źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, parafiaceglow.pl