Kościół Wszystkich Świętych

Ruszył kolejny etap prac w kościele Wszystkich Świętych. Warszawska świątynia jest coraz piękniejsza

Od 2017 roku Kościół Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim w Warszawie przechodzi kompleksowy remont, którego kolejnym etapem jest odnowienie zachodniej arkady oraz części elewacji frontowej. To ogromne przedsięwzięcie jest współfinansowane przez miasto stołeczne Warszawa.

Dzięki miejskim dotacjom zrealizowano już szereg prac, w tym naprawę izolacji w kościele dolnym, renowację wnętrza prezbiterium oraz odnowienie zachodniej nawy wraz z konserwacją bocznych ołtarzy, takich jak ołtarz św. Antoniego i ołtarz z figurą Chrystusa błogosławiącego świat.


Od trzech lat intensywnie pracowano nad elewacją kościoła. W ramach renowacji wykonano remont i konserwację wież – zarówno wschodniej, jak i zachodniej – oraz frontonu (tympanonu). Odnowiono również arkadowy portyk od strony wschodniej oraz zachodnią arkadę wraz z dolną częścią fasady. Część prac miała charakter ratunkowy ze względu na odpadające fragmenty elewacji, jednak priorytetem było także przywrócenie świątyni jej dawnej świetności. Odtworzono oryginalny wygląd tynków, sztukaterii i rzeźb.

W tym roku kontynuowane są prace związane z izolacją przeciwwilgociową oraz naprawą i renowacją ścian i sklepień arkad. Prowadzone jest czyszczenie i naprawa murów, odnowienie elementów sztukatorskich oraz ich częściowa rekonstrukcja. Tynkowane i szpachlowane powierzchnie są malowane farbami silikonowo-wapiennymi, a następnie zabezpieczane za pomocą hydrofobizacji. Odnawiana jest także stolarka okienna i drzwiowa, a konserwacji poddano również kraty. Ponadto, wymieniane jest pokrycie dachowe oraz wykonywane są obróbki blacharskie. Na ten etap prac miasto przyznało dotację w wysokości 400 000 złotych.

Kościół Wszystkich Świętych, wybudowany w latach 1861-1893 według projektu Henryka Marconiego, jest monumentalnym przykładem architektury neoklasycznej, zaprojektowanym na planie krzyża łacińskiego. Przez wiele dziesięcioleci był największą świątynią w Warszawie. Podczas II wojny światowej kościół znajdował się na terenie getta i odegrał kluczową rolę w pomocy Żydom, organizując m.in. przerzuty ludzi na stronę aryjską. Świątynia doznała poważnych zniszczeń w czasie powstania warszawskiego, a jej odbudowa trwała wiele lat, z pracami zakończonymi dopiero w latach 70.

Zakończenie tego etapu remontu planowane jest na początek grudnia 2024 roku.

Źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Architektura w Polsce | Renowacja | Zabytek | Architektura sakralnaWarszawa