Bez złota i przepychu. Zbudowali kościół z odzyskanego drewna

Ten skromny kościół zbudowany został w całości z odzyskanego drewna. Świątynia znajduje się miejscowości Sajau na wyspie Borneo Północne. To, co najbardziej wyróżnia ten nietypowy obiekt sakraly to fakt, że budynek powstał w 100 proc. z drewna i to pochodzącego odpadów z lokalnych tartaków i placów budowy. Świątynie zaprojektowali architekci z indonezyjskiej pracowni TSDS Interior Architects. 

Kościół z odzyskanego drewna to świątynia rzymskokatolicka nazwana Oikumene Church powstała jako miejsce kultu dla pracowników pobliskiej plantacji kauczuku. Architekci z indonezyjskiej pracowni TSDS Interior Architects zostali zaproszeni do współpracy przez zarządce plantacji, który pragnął stworzyć miejsce kultu dla swoich pracowników. Co ważne, plantatorowi zależało, aby kościół był nie tylko ekologiczny, ale także wpisywał się w lokalną architekturę, a także by stał się jego osobistym hołdem dla Boga.

Architekci zaproponowali rzecz dość oryginalną. Oikumene Church zostało w 100 proc. wykonane z drewana pochodzącego z lokalnych wysypisk, placów budowy, a także z drewnianych odpadów pochodzących z lokalnych tartaków. Zabieg ten sprawił, że nie tylko obniżono koszty budowy obiektu wynikające z zakupu i transportu materiałów na wyspę, ale także udało się stworzyć budynek który nie pozostawił niemal ani grama śladu węglowego. Deski niejednokrotnie znoszone były na plac budowy przez samych pracowników plantacji, którzy zgodzili się wykonać tę prac dobrowolnie, również na miejscu drewno było docinane i łączone za pomocą drewnianych kołków. Do wykończenia wnętrza wykorzystano również drewno, które ze względu na swoją niską jakość nie nadawało się do sprzedaży, czy wykorzystania jako opał. 


Jedynymi elementami, które nie zostały wykonane z drewna to betonowa alejka otaczająca świątynię oraz oświetlenie zamontowane wyłącznie nad ołtarzem. Architektom udało się uniknąć nadmiernej ilości sztucznego oświetlenia, dzięki pomysłowo rozlokowanym świetlikom.

“Naszym celem było udowodnienie, że można stworzyć wyjątkowo ciekawy i dynamiczny obiekt tworząc go wyłącznie z jednego materiału (…). To miał być pokaz naszych umiejętności. Zależało nam, by architektura była tylko tłem dla prawdziwego celu tego miejsca, jakim jest oddawania czci i radości Bogu” – mówią portalowi dezeen.com architekci z TSDS Interior Architects. 

Bryła świątyni inspirowana była tradycyjną architekturą Indonezji i charakterystycznymi podłużnymi domami, zwanymi Rumah Betang. Za głównym budynkiem znajduje się odpowiednik plebani, w której mieszkać będą duchowni. W kościele mają odbywać się również koncerty, spotkania wspólnoty, czy warsztaty i zajęcia dla dzieci.

Czytaj też: Architekt | Ekologia | Ciekawostki | Drewno | Kościół  |

zdjęcia: Mario Wibowo.

 

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły