Koszary Kultury w Poznaniu. W centrum miasta powstanie tymczasowa przestrzeń kulturowa

Belgijskie firmy Revive i BPI Real Estate Poland realizujące wspólną inwestycję na poznańskim Łazarzu, oddadzą część terenu, na którym w przyszłości powstanie wielkomiejski projekt, pod tymczasowe zagospodarowanie. Na działce w centrum miasta zakupionej w 2020 r. od Międzynarodowych Targów Poznańskich powstaną Koszary Kultury, w których od pierwszego weekendu lipca br. organizowane będą warsztaty oraz wydarzenia kulturalne dla mieszkańców. Ta unikatowa forma wykorzystania gruntu pod inwestycję będzie pierwszą taką inicjatywą w Poznaniu. 

W celu realizacji inwestycji w Poznaniu belgijskie firmy BPI Real Estate Poland i Revive powołały spółkę joint-venture. Celem inwestorów jest przekazanie części terenu zakupionej działki pod tymczasowe zagospodarowanie, które tchnie nowe życie w od dawna nie używaną przestrzeń. Dzięki temu poznaniacy i potencjalni przyszli mieszkańcy oraz użytkownicy inwestycji dostaną szansę na lepsze poznanie tego obszaru. Jest to nie tylko sposób na zbudowanie nowej lokalnej społeczności, ale również na rozszerzenie już istniejącej. Teren zlokalizowany jest pomiędzy ulicami Matejki, Grunwaldzką i Ułańską w Poznaniu i obejmuje plenerowe przestrzenie w otoczeniu budynków starych koszar wojskowych znajdujących się pod opieką konserwatora zabytków. To doskonała lokalizacja położona zaledwie 2 km od centrum miasta i 10 min. spacerem od Dworca Głównego.

Dla nas tymczasowe zagospodarowanie terenu jest sposobem na integrację lokalnej społeczności. Udostępniamy ciekawą i niewykorzystywaną dotychczas przestrzeń pod miejsce spotkań i przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych. Jest to przez nas szeroko praktykowane w Belgii. Teraz chcemy nasze doświadczenie w tym zakresie przenieść na polski rynek. Teren w Poznaniu jest do tego celu idealną lokalizacją. Jestem pewien, że to unikatowa forma tymczasowego zagospodarowania podbije serca mieszkańców stolicy Wielkopolski – komentuje Alexandre Huyghe, CEO spółki Revive.

– Chcemy nadać nowy wymiar przestrzeni, na której w przyszłości zrealizujemy nowoczesny, wielofunkcyjny projekt. Zostanie ona udostępniona lokalnej społeczności, co jest dla nas bardzo ważne. Teren jest doskonale zlokalizowany, tym bardziej zasługuje na przemyślane wykorzystanie. Tylko w ten sposób przestrzeń położona w centrum miasta może stanowić wartość dodaną dla mieszkańców. Nasze inwestycje tworzymy z myślą o ludziach – ich przyszłych użytkownikach, dlatego chcemy, aby jeszcze przed rozpoczęciem budowy służyły lokalnej społeczności  zapowiedział Béranger Dumont, Dyrektor Generalny BPI Real Estate Poland. 

Revive, znane z inwestycji typu „brownfield” na terenach poprzemysłowych i historycznych, wraz z partnerem BPI Real Estate Poland, doświadczonym w zakresie rewitalizacji przestrzeni miejskich, chce rozpowszechnić tymczasowe zagospodarowanie. Jest to tzw. „recykling” terenu, który wykorzystuje okres projektowo-proceduralny na rzecz czasowego aktywizowania miejsca poprzez współpracę z mieszkańcami, artystami, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność kulturotwórczą i edukacyjną, udostępniając daną przestrzeń społeczeństwu. Inwestorzy, wraz z operatorem Koszar Kultury, firmą Ferment Kolektiv, zamierzają ożywić okolicę. W niedługim czasie na tym terenie belgijscy inwestorzy, firmy BPI Real Estate oraz Revive, zrealizują  wielkomiejski projekt typu mixed-use. 

– Projekt Koszar Kultury jest dla nas nowym, ekscytującym wyzwaniem, pokazującym dobitnie, jak istotna jest odpowiedzialna współpraca sektorów kultury, edukacji i biznesu. W Fermencie uważamy, że kino zmienia życie na dobre. W Koszarach Kultury rozszerzamy nasze motto na inne dyscypliny. Nasz zespół skupi się na tworzeniu przyjaznych warunków do współpracy z podmiotami zaproszonymi do współtworzenia tego miejsca oraz na tym, co umiemy najlepiej: wykorzystywaniu sztuki filmowej do komunikacji uniwersalnych wartości. – mówi Radek Tomasik, partner zarządzający Ferment Kolektiv. 

Teren na Poznańskim Łazarzu, który od dawna był nieużywany,  zyska nowy, atrakcyjny dla mieszkańców miasta i okolicy, wymiar. W ten sposób lokalna społeczność może lepiej poznać miejsce, a nawet jego przyszłych najemców czy mieszkańców. Natomiast zakupiona przez BPI Real Estate Poland i Revive działka nie zostanie przekształcona w nową dzielnicę mieszkaniową, a wzbogacona o wielofunkcyjną zabudowę. Tymczasowe zagospodarowanie może być bardzo różnorodne, jednak musi być zgodne z przyszłym charakterem miejsca i ekosystemem lokalnego środowiska. 

W projektowaniu przestrzeni miejskiej coraz częściej zwraca się uwagę na to, w jaki sposób nowe osiedla wpisują się w zastaną tkankę miejską, jak poszerzają sąsiedztwo. Tereny dawnych koszar to dziedzictwo historyczne, architektoniczne, przyrodnicze i kulturowe. Udostępnienie go to okazja do wzbogacenia miejskiej przestrzeni o wymiar społeczny, wykształcający tożsamość nowego miejsca, budowanego w oparciu o lokalną historię i topografię. Za realizację tej misji, program i współpracę z podmiotami ze wszystkich sektorów odpowiedzialna będzie kuratorka, Anna Gruszka, poznańska działaczka organizacji pozarządowych i animatorka, przedtem związana m. in. z Bramą Poznania. Szczegółowy zakres wydarzeń planowanych w Koszarach Kultury zostanie podany w niedługim czasie. 

Czytaj też: Kultura | Poznań | Miasto | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie


źródło: www.tauber.com.pl