Koziołek Matołek ma swój mural! Odsłonięto go w Pacanowie

Bajkowa postać znalazła drogę do Pacanowa i od kilku miesięcy zdobi dzieło, na którym towarzyszy mu także król Maciuś Pierwszy oraz inne postaci znane z polskich bajek. Mural, na którym jest Koziołek Matołek pojawił się na kamienicy pacanowskiego rynku z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Bajkowy malunek został odsłonięty 11 listopada, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a jego powstanie poprzedziły długie konsultacje z mieszkańcami. Wszystkie postaci, które ostatecznie znalazły się na muralu, pochodzą z bajek powstałych w pierwszych latach polskiej wolności. Oprócz Koziołka Matołka i króla Maciusia Pierwszego, są to też postaci z bajek „O tym, jak krawiec pan Niteczka został królemˮ i „Bajecznej opowieści o Królewiczu La-Fi-Czaniu, o żołnierzu Soju i o dziewczynce Kioˮ.

Mural powstawał przez trzy dni we współpracy mieszkańców Pacanowa z zespołem z Europejskiego Centrum Bajki i artystami z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, którzy tworzyli go jesienią ubiegłego roku pod okiem prof. Bogusławy Bortnik-Morajdy. Głównymi projektantami muralu są Marcin Czaja i Jan Podgórski, a w skład zespołu projektowego wchodziła także Anna Osiecka.

Prof. Bogusława Bortnik-Morajda podkreśliła podczas odsłonięcia muralu, że w ostatnim czasie murale stały się znaczącą formą sztuki, a pacanowskie dzieło to wyjątkowy projekt w skali nie tylko Polski, ale i Europy. – Postanowiliśmy, że musimy się trzymać tematu literatury dziecięcej. Odwoływać się do najlepszych czasów polskiej grafiki – mówiła.

koziołek matołek mural


Stworzenie muralu to wedle organizatorów pierwszy krok na długiej drodze przemiany Pacanowa. „Chcemy wymalować cały rynek, a także uliczki wjazdowe do centrum. Chcemy, aby przybywający do Pacanowa turyści wędrowali po mieście tropami literatury, kultury i sztuki. Zaczynamy nową, wspólną drogę, w której murale staną się narzędziem do budowania relacji społecznych i wspólnej komunikacji” – czytamy na stronie Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Kobylański

Czytaj też: Murale | Sztuka | Dzieci | Miasto | WhiteMAD na Instagramie