Amerykańskie studio Kohn Pedersen Fox przeprojektuje wieżowiec projektu Normana Fostera w Londynie. Odświeżone 8 Canada Square ma zmienić się ze szklanej siedziby chińskiego banku HSBC w samowystarczalną przestrzeń publiczną. Studio planuje „wyciąć” w wieżowcu fragmenty pięter biurowych i zamienić je w zielone tarasy. Inwestycja jest częścią walki pomiędzy City of London i Canary Wharf o miano biznesowego centrum Londynu.
Obecnym właścicielem budynku jest fundusz Qatar Investment Fund, a zmiany w projekcie budynku związane są z wyprowadzką poprzedniego najemcy, czyli banku HSBC. Zmiana lokalizacji siedziby banku za trzy lata otworzy przed 8 Canada Square nowe możliwości rozwoju. Mimo zmian, na części pięter dwustumetrowego wieżowca znajdą się biura.
Wycinanki w bryle
Studio chcę kompletnie odmienić charakter wieżowca projektu Normana Fostera z 2002 r. Jednolita szklana fasada zostanie urozmaicona ogólnodostępnymi tarasami. Nowe wcięcia w elewacji będą oparte na metalowych słupach nadających lekkości. Z kolei wszechobecna zieleń wprowadzi więcej natury w zatłoczone, szklane centrum biznesowe.
Poza biurami, nowe 8 Canada Square będzie oferować strefy rozrywki, wypoczynku, rekreacji i edukacji. Oznacza to także obowiązkową obecność kawiarni, barów i restauracji ze świetnym widokiem na panoramę miasta. Na wizualizacjach można dostrzec boisko do koszykówki znajdujące się na dachu niższego budynku kompleksu, a także zazielenione kanały. Należy zaznaczyć, że są to wstępne wizualizacje, dlatego nie ma pewności co do typu usług oferowanych przez nowe 8 Canada Square. Warto jeszcze dodać, że głównym celem architektów jest stworzenie projektu, który będzie samowystarczalny i przyjazny dla środowiska.
Po wyprowadzce banku, sprzed wieżowca znikną też prawdopodobnie rzeźby lwów. Figury „Stephena” i „Stitta” są swego rodzaju tradycją HSBC. Od 1923 r. lwy zdobią wejście do siedziby banku w Szanghaju, a od 1935 r. „chronią” też biuro w Hongkongu. Lwy obrazują charaktery dwóch słynnych bankierów firmy z tamtych czasów – Alexandra Stephena i Gordona Holmesa Stitta. W 2002 r. podobne lwy ustawiono przed londyńską siedzibą, jednak angielskie kopie nie mają uszkodzeń z II wojny światowej. Los rzeźb nie został jeszcze przesądzony, aczkolwiek można się domyślić, że „podążą” one za bankiem do nowej siedziby w Londynie.
Problemy poprzednika
Oryginalna bryła wieżowca nie jest wcale złym projektem, jednak budynek stoi w cieniu słynniejszego i wyższego One Canada Square z charakterystycznym ostrosłupowym dachem. Warto zaznaczyć, że 8 Canada Square miał nieco problematyczną historię. Podczas budowy jeden z żurawi złamał się i zabił trzech robotników. Co więcej, wieżowiec stwarzał także zagrożenie dla przechodniów. Zaledwie rok po zakończeniu budowy, z budynku zaczęło odpadać szkło. Wypadek powtórzył się jeszcze kilka razy, jednak obyło się bez ofiar.
Siedziba HSBC miała dość żywą historię sprzedaży. Po raz pierwszy budynek sprzedano już w 2007 r., a transakcja opiewała na rekordowy 1 mld £. Co więcej, chiński bank zachował swoje biura w budynku na mocy umowy dwudziestoletniego najmu. Rok po podpisaniu umowy z hiszpańskim Metrovaseca, chiński bank odkupił budynek. Takich procesów zaszło jeszcze kilka, a w 2014 r. wieżowiec stał się własnością katarskiego funduszu Qatar Investment Fund. Obecnie HSBC planuje wyprowadzkę ze względu na przestarzały standard biurowy wieżowca.
KPF zapewnia, że projekt jest największą na świecie przebudową siedziby na kompleks o zróżnicowanym przeznaczeniu. Nowy, bardziej zielony wieżowiec w londyńskim Canary Wharf uatrakcyjni okolicę nie tylko dla pracowników biurowych, ale także dla turystów. Biznesowy charakter okolicy gwarantuje dobry widok na miasto i co rok przyciąga większą liczbę zwiedzających. Z drugiej strony należy także zastanowić się nad trwałością konstrukcji z początku XXI wieku. 8 Canada Square zostanie przebudowany po zaledwie 25 latach od ukończenia jego pierwotnej budowy. Wszystko wskazuje na to, że podobny los czeka dużą część wieżowców z tego okresu ze względu na ich starzejące się rozwiązania architektoniczne i biurowe.
Źródło zdjęć: KPF
Czytaj też: Architektura | Biurowiec | Metamorfoza | Ciekawostki | Londyn | Wielka Brytania | whiteMAD na Instagramie