fot. Hippocampus, wikimedia.org, licencja: CC 2.5

Kraków: chcą, by owce „kosiły” trawę na Zakrzówku

Na nietypowy pomysł pielęgnacji zieleni w naturalny sposób wpadli członkowie Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Swój projekt w tej sprawie zgłosili do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego. Teraz mieszkańcy zdecydują, czy owce będą „kosiły” trawę na Zakrzówku.

Zakrzówek to malowniczy zakątek Krakowa, uwielbiany przez mieszkańców zwłaszcza latem. Teren ten znany jest z turkusowego akwenu wodnego i parku. Na zielonym terenie mają wkrótce wypasać się owce i kozy. Pomysłodawcy akcji tłumaczą, że idea ta powstała po konsultacjach z ekspertami i naukowcami, a kozy i owce mają tam wkrótce podjadać rośliny.

Chodzi np. o murawy kserotermiczne, na których występuje wiele gatunków roślin, często z listy zagrożonych. Jeżeli nie zadbamy o nie, te murawy po prostu zarosną. Można to zrobić na dwa sposoby: mechanicznie, czyli kosząc, albo naturalnie – poprzez wypas owiec – wyjaśniają członkowie Akcji Ratunkowej dla Krakowa.

Projekt zgłoszony został pod numerem 90. Działacze Akcji Ratunkowej podkreślają, że kwota dofinansowania pozwoli ostatecznie określić, ile zwierząt można zaangażować w udział w akcji.

owce zakrzówku


Swoje owce ma też Uniwersytet Rolniczy, zatem gdyby projekt zwyciężył, spróbowalibyśmy tematem zainteresować tę krakowską uczelnię –  powiedział dziennikarzom Gazety Krakowskiej Maciej Fijak, współautor projektu.

Głosowanie w tegorocznym Budżecie Obywatelskim w Krakowie odbywać się będzie od 26 września do 5 października. Dodatkowo wypasowi owiec towarzyszyłyby edukacyjne spacery dla mieszkańców, którzy mogliby podpatrywać sympatyczne zwierzaki w pracy. Koszt projektu oszacowano na 65 tys. zł. Czy owce pojawią się na Zakrzówku? Wszystko w waszych rękach!

Czytaj też: Ciekawostki | Kraków | Zieleń | Ekologia

owce zakrzówku
fot. Hippocampus, wikimedia.org, licencja: CC 2.5

owce zakrzówku

źródło: Akcja Ratunkowa dla Krakowa, Smoglab.pl