Kraków: dzieci dostają ekowyprawki. W środku bidon z… cukru!

Do krakowskich dzieci, które w tym roku rozpoczną edukację szkolną trafią specjalne ekowyprawki. Wśród nich znalazł się wykonany z cukru bidon na wodę, worek na strój do ćwiczeń oraz specjalna książka. To jeden z elementów proekologicznej polityki, którą wdrażają miejskie władze.

Wyprawka trafi do prawie 8 tysięcy uczniów szkół samorządowych. Upominek ma nie tylko uprzyjemnić dzieciom pierwsze dni spędzone w szkolnych ławkach, ale by już od najmłodszych lat kształtować proekologiczne postawy.

Jednym z trzech elementów wyprawki jest bidon wielokrotnego użytku, za sprawą którego pierwszoklasiści będą mogli mieć zdrową wodę zawsze przy sobie. Używając go, przyczynią się też do ograniczenia zużycia plastiku, ponieważ nie będą już musieli kupować kolejnych, plastikowych butelek.

To jednak nie wszystko, gdyż przekazane uczniom przez Miasto Kraków bidony są wykonane prawie w 95 proc. z… cukru! Dzięki temu, w razie ewentualnego zepsucia, po wyrzuceniu bidonu do kompostownika ulegnie on szybkiemu rozkładowi. Oprócz bidonu z napisem „W Krakowie pijemy wodę z kranu” do pierwszoklasistów trafi też stały element wyposażenia każdego ucznia, czyli worek wielokrotnego użytku na trampki lub strój na WF. Znalazły się na nim krakowskie symbole, w tym Lajkonik i oko Smoka Wawelskiego.


Uzupełnieniem miejskiej wyprawki jest „Moja szkolna supermisja”, publikacja przygotowana specjalnie z myślą o krakowskich pierwszoklasistach przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Najmłodsi uczniowie dowiedzą się z niej, że nauka w szkole to tylko obowiązek, ale przede wszystkim wspaniała przygoda, podczas której można samemu zmieniać świat na lepsze.

zdjęcia: Tomasz Kobylański

źródło: UM Kraków