Kraków funduje mieszkańcom wizyty w grocie solnej. Na skutki smogu

Inicjatywa wizyt w grocie solnej zrodziła się podczas prac nad Budżetem Obywatelskim, w ten sposób Kraków chce wpłynąć pozytywnie na zdrowie mieszkańców i walczyć ze skutkami smogu.

W Budżecie Obywatelskim Krakowa zarezerwowano kwotę w wysokości 127 800 zł, która przeznaczona zostanie na finansowanie pobytów mieszkańców w grocie solnej. Bezpłatny bilet uzyskany w ramach Budżetu Obywatelskiego upoważnia do trwającej 45 minut wizyty w grocie solnej. Miasto w ten sposób chce poprawić zdrowie mieszkańców, upatrując w grocie solnej sposób na walkę ze skutkami smogu.

Zapraszamy mieszkańców Krakowa do korzystania z seansów w grocie solnej przy ul. Wysłouchów 34a, Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny „Kurdwanów Nowy” należący do Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego im. „Szarych Szeregów” – mówi Jan Urbańczyk, dyrektor Wydziału ds. Jakości Powietrza.

Grota solna to pomieszczenie, które wyłożone jest blokami solnymi i wyposażone w tężnię solankową. Wykorzystywana jest w niej solanka inhalacyjna, spełniająca warunki fizykochemiczne dla wód leczniczych. Mieszkańcy Krakowa mogą odwiedzić ją z bezpłatnym biletem od poniedziałku do niedzieli wcześniej rezerwując miejsce. 

Dzięki solance powietrze przepełnione jest mikroelementami niezbędnymi do skutecznej inhalacji. Wytwarzany aerozol powietrzny bogaty jest w mikroelementy takie jak: jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód. Do niedawna z tężni solankowych można było korzystać jedynie w tradycyjnych uzdrowiskach, obecnie z leczniczego działania solanek coraz częściej można korzystać w ośrodkach wypoczynkowych czy spa – czytamy na stronie Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego.

kraków grocie solnej
fot. Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy (UM Kraków)

Aby zdobyć bezpłatny bilet należy podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania). Odmowa udzielenia tych informacji skutkować będzie brakiem możliwości skorzystania z pobytu w grocie. Cena normalnego biletu za 45 minutowy seans to 15 złotych.

Czytaj więcej: Kraków | Edukacja | Zdrowie

Kraków: darmowe wizyty w grocie solnej, fot. Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy (UM Kraków)

źródło: UM Kraków, Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy