Kraków: koniec marzeń o wielkim parku. Radni zdecydowali – będą biurowce!

Radni miasta Kraków przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy aleją Pokoju, ulicą Nowohucką, Tauron Areną i parkiem Lotników Polskich. Część mieszkańców miało nadzieję, że niezagospodarowany teren zmieni się w park, tworząc z parkiem Lotników Polskich dużą enklawę zieleni. Jednak przyjęty właśnie plan zakłada w tym miejscu budowę biurowców.

Sprawa jest skomplikowana bo działki położone na spornym terenie należą do prywatnych osób. Część mieszkańców apelowała, aby w tym miejscu stworzyć park i nie budować więcej osiedli mieszkalnych. Jednak większość radnych zdecydowała, że teren ten lepiej przeznaczyć pod zabudowę biurową, co ma zaowocować rozwojem miasta i stworzeniem miejsc pracy.

Kwestia podzieliła radnych, którzy głosowali bez względu na przynależność polityczną. Za zabudową opowiadał się między innymi radny Sławomir Pietrzyk z prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków. Przeciwny był Łukasz Gibała z klubu Kraków dla Mieszkańców. Białą strzałką wskazaliśmy omawiany teren:


Niestety kolejne tereny zielone w Krakowie zostaną zabudowane. Tym razem chodzi o zieloną działkę na rogu ulic alei Pokoju i Nowohuckiej. Według jednej koncepcji grunt ten miał zostać wykupiony przez miasto i dołączony do sąsiedniego parku Lotników. Ale zwyciężył inny pomysł, lansowany przez Jacka Majchrowskiego – żeby w tym miejscu postawić biurowce. Na sesji rady miasta radni z klubu prezydenckiego wraz z częścią radnych PO i PiS (taka egzotyczna koalicja) przegłosowali wariant betonowy. Mój klub Kraków dla Mieszkańców był oczywiście za zielenią. To nie wystarczyło – czytamy wypowiedź Łukasza Gibały zamieszczoną w serwisie Kraków.naszemiasto.pl.

Teren, który widać na zdjęciu Google Maps powyżej w latach 60. uległ wywłaszczeniu. Ówczesne władze miasta chciały w tym miejscu zbudować Park Kultury i Wypoczynku. Zrealizowano trzy z czterech etapów tego zadania. Do realizacji ostatniego nigdy nie doszło.

Czytaj też: Kraków | Ekologia | Zieleń | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

fot. Mach240390, wikimedia.org, licencja CC 4.0

źródło: UM Kraków