fot. Agatefilm, wikimedia.org, licencja: CC 3.0

Kraków: kultowy Bunkier Sztuki jest remontowany!

W Krakowie trwają prace, dzięki którym Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki odzyska blask. To pierwszy od ponad pół wieku remont galerii. Koniec prac planowany jest na 2024 rok.

Na czas remontu galeria swoją działalność przeniosła do pałacu Potockich, przy Rynku Głównym 20. Bunkier Sztuki zbudowany został w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką projektu budynku jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Charakterystyczną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki.

Bunkier powstał w opozycji do sąsiadującego z nim secesyjnego Pałacu Sztuki, a jego bryła wzbudziła wówczas spore kontrowersje w środowisku artystycznym i wśród mieszkańców Krakowa. Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej.

Przez ostatnie 55 lat budynek nie był remontowany. W 2016 roku zorganizowano konkurs na przebudowę i rozbudowę Bunkra, zwyciężyła wtedy koncepcja pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego. W oparciu o założenia zwycięskiej koncepcji projekt wykonało Biuro Architekt Kaczmarczyk. Pracownia ta wcześniej zrealizowała między innymi budynek Wydziałów Karnych Sądu w Krakowie, obiekt Krajowej Szkoły Sądownictwa w pałacu Morskich w Lublinie. Architekci zakwalifikowani zostali także do udziału w konkursie na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz brali udział w konkursie na rozbudowę Wien Museum.

Prace remontowe zakładają modernizację budynku bez dodatkowej rozbudowy o cztery podziemne kondygnacje, których realizację zakładała koncepcja architektów. Podziemnych kondygnacji nie będzie ze względów finansowych i technologicznych. Podziemne prace miałyby być prowadzone w obrębie dawnych murów obronnych i fosy.

fot. Zygmunt Put, wikimedia.org, licencja CC 4.0

W ramach prowadzonej modernizacji planowane jest między innymi wprowadzenie nowoczesnych, zintegrowanych systemów oświetleniowych, nagłośnieniowych i projekcyjnych, budowa nowego systemu wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania zapewniającego wymagane warunki ekspozycji dzieł sztuki (temperatura, wilgotność, wymiana powietrza), budowa systemu zabezpieczeń przed kradzieżą i zniszczeniem, poprawa jakości rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych budynku.

Ponownie otwarta zostanie kawiarnia, według projektu – wewnątrz budynku, na poziomie minus jeden. Ponadto galeria podjęła starania, aby kawiarnia była dodatkowo usytuowana w dotychczasowym miejscu, przed budynkiem – czytamy w komunikacie na stronie UM Kraków.

Całość prac ma pochłonąć około 21,5 mln zł. Remont zakończy się w kwietniu 2024 roku, jednak inwestor szacuje, ze może zakończyć się kilka miesięcy wcześniej.

Czytaj też: Kraków | Zabytek | Modernizm | Renowacja | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Kraków