Kraków: miasto kupiło działkę, by zmienić ją w park

Miasto Kraków konsekwentnie skupuje kolejne działki, które będzie przeznaczać pod zieleń. Ostatnim pozyskanym terenem jest działka o powierzchni 1,7 hektara w Opatkowicach położona pomiędzy osiedlem a torami kolejowymi przy ulicy Dębskiego.

W przyszłości pojawi się tam dodatkowa roślinność oraz meble, dzięki czemu będzie to atrakcyjne miejsce do wypoczynku, z którego korzystać będą mogli pobliscy mieszkańcy.

Władze Krakowa chcą, by każdy mieszkaniec miał dostęp do terenu zielonego w odległości około piętnastu minut spacerem od miejsca zamieszkania. W związku z tym, miasto dba nie tylko o wykupy nowych terenów, ale i budowę czy rewitalizację historycznych parków.

Przykładem są też tak zwane Planty Podgórskie. To teren, który powstaje w wyniku połączenia różnych mniejszych terenów zielonych. Miasto w grudniu ubiegłego roku wykupiło od Uniwersytetu Jagiellońskiego kolejne działki, które wejdą w skład parku. Za działki o powierzchni 1,72 hektara gmina zapłaciła 2,3 mln.


Umowę podpisano w grudniu. W jej wyniku Gmina Miejska Kraków stała się właścicielem pięciu działek położonych w rejonie ulicy Słona Woda. Park ma być elementem tak zwanych Plant Podgórskich, które połączą siecią alejek kilka parków w południowo-wschodniej części miasta: park Aleksandry, Lilii Wenedy, jerzmanowskich, rzeczny Drwinka i Słoną Wodę.

fot. Angelika Kuczaj, źródło: UM Kraków

Czytaj też: Kraków | Zieleń | Park  | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły