O planowanym posadzeniu drzew na Rynku Głównym w Krakowie pisaliśmy już w 2022 r. Teraz powstała dokumentacja, która wskazuje na konkretne lokalizacje oraz gatunki drzew. Pozytywną opinię o zielonych zmianach wydał już wojewódzki konserwator zabytków. Nasadzenia mają ruszyć wiosną 2026 r.
Drzewa pojawią się między innymi w okolicach kościoła św. Wojciecha, ratusza, wzdłuż pierzei rynku oraz obok fontanny.
To ważny krok w kierunku zazielenienia krakowskiego rynku. Dzięki rzeczowej i bardzo szczegółowej pracy zespołu ekspertów udało nam się stworzyć takie warunki, które sprawiły, że pozyskaliśmy pozytywną opinię konserwator zabytków. To oznacza także, że uda nam się zrealizować wolę mieszkańców wyrażoną w budżecie obywatelskim, jednocześnie zachowując historyczny charakter serca naszego miasta – mówił podczas konferencji prasowej Stanisław Mazur, zastępca prezydenta Krakowa.
Konferencję zorganizowano z powodu opracowania, które przygotowali eksperci Politechniki Krakowskiej wraz z Zarządem Zieleni Miejskiej. Przygotowali wytyczne, które określają sposób i miejsce sadzenia nowych drzew. Zebraną dokumentację pozytywnie zaopiniował konserwator zabytków, którego zgoda ma znaczenie ze względu na zabytkowy charakter miejsca.
Opracowanie przedstawia propozycję rozwiązań, które ochronią historyczną wartość krakowskiego rynku, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jednocześnie pozwolą zrealizować potrzeby mieszkańców i gości Krakowa czyli wprowadzić w tę przestrzeń więcej zieleni – mówił prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej.
Eksperci brali pod uwagę kwestię ochrony znajdujących się pod ziemią reliktów, zabytkową strukturę otoczenia, wpływ na panoramę i kompozycję przestrzeni. Zdecydowali, że drzewa posadzone zostaną w pięciu lokalizacjach: w otoczeniu kościoła św. Wojciecha, w okolicy Wieży Ratuszowej. wzdłuż pierzei rynku, w sąsiedztwie fontanny oraz po zachodniej stronie rynku, gdzie pojawi się szpaler drzew.
Eksperci wskazali pięć gatunków drzew, które najlepiej odpowiadają specyficznym wymaganiom tego miejsca. Pierwszym z nich jest robinia biała „Unifoliola”, drzewo o tradycji obecności na rynku, które dobrze radzi sobie w warunkach miejskich. Kolejny to klon polny „Elsrijk”, rodzimy gatunek odporny na suszę i zasolenie. W otoczeniu kościoła św. Wojciecha pojawi się dąb szypułkowy „Monument”, w formie kolumnowej, ceniony za trwałość i mniejsze wymagania przestrzenne. Po wschodniej stronie Sukiennic zaplanowano lipy – drobnolistną („Greenspire”, „Brabant”) oraz srebrzystą. To gatunki o wielowiekowej tradycji w polskim krajobrazie – podkreślają autorzy.
Realizacja pierwszych nasadzeń planowana jest wiosną 2026 r.
źródło: UM Kraków, Radio Kraków
Czytaj też: Kraków | Zieleń | Ekologia | Miasto | whiteMAD na Instagramie