Kraków na weekend. Królestwo kwiatów w Pałacu Pod Baranami

Pałac Pod Baranami to miejsce znane każdemu miłośnikowi Krakowa. Jest jednak nie tylko siedzibą legendarnego kabaretu literackiego oraz lubianego przez mieszkańców kina. Od nieco ponad roku znajduje się w nim także wyjątkowa kwiaciarnia stworzona z miłości do roślin i sztuki.

Natura i Sztuka – to nazwa kwiaciarni, która powstała na Rynku Głównym w Krakowie pod koniec 2020 roku dzięki dwóm młodym artystom i miłośnikom roślin, Mateuszowi Grymkowi oraz Grzegorzowi Rusnakowi. W tym miejscu zachwyca nie tylko wielowiekowa, zabytkowa przestrzeń oraz piękny widok z okna, ale także kompozycje kwiatowe tworzone z miłości do przyrody i chęci zbliżania ludzi ze sztuką.

– Choć działamy w kilku lokalizacjach znajdujących się poza Starym Miastem, nieco ponad rok temu stworzyliśmy jeszcze jedną kwiaciarnię. Jej siedziba jest naprawdę wyjątkowa – to renesansowy Pałac pod Baranami w samym sercu Krakowa. W jego historycznych przestrzeniach możemy nie tylko lepiej oddać ducha naszej działalności, ale też zaangażować mieszkańców w artystyczne projekty i po prostu zachęcić do kontaktu ze sztuką – mówi Mateusz Grymek, niespełna 30-letni krakowianin, twórca wielu wystaw, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Artystyczne działania Natury i Sztuki są realizowane we współpracy z mającą swoją siedzibę w Pałacu Pod Baranami galerią sztuki New Era Art Jana Potockiego, której ważnym obszarem działalności jest współpraca z młodymi artystami. W każdym miesiącu w kwiaciarni prezentowana jest inna wystawa lokalnych twórców, natomiast w galerii zawsze można podziwiać kwiatowe aranżacje Natury i Sztuki.


Jak dodaje Mateusz Grymek, to właśnie dzięki rodzinie Potockich zrodził się kilka lat temu pomysł stworzenia w tym miejscu nieprzeciętnej kwiaciarni zachęcającej do obcowania ze sztuką. – Rzeczywiście, od kiedy jesteśmy na stałe w Pałacu Pod Baranami, zwiększyła się ilość osób odwiedzających wystawy w New Era Art. Nie da się ukryć, że ludzie boją się galerii sztuki, a obecność kwiaciarni przełamuje ich strach – mówi Mateusz Grymek i jak dodaje, zawsze zależało mu na tym, aby sztuka była jak najbardziej dostępna. – Wernisaże wystaw, które sam współtworzyłem w wielu instytucjach, często przyciągały te same osoby, głównie z artystycznych środowisk. A ja chciałem gościć hydraulików, piekarzy, fryzjerki, rzeźników i ludzi, którzy żyją wokół nas. Kwiaty kupują wszyscy. Zaglądając do naszej kwiaciarni można też obejrzeć wyjątkowe wystawy. Przyjdź po kwiatka, zobacz obraz! – śmieje się Mateusz Grymek i zachęca do odwiedzin.

Działalność kwiaciarni Natura i Sztuka chętnie wspomagają także krakowscy niezależni artyści, wśród nich Michał Skrzypczyk, fotograf i twórca projektu “Światłociemnia”. Jego fotografie można zobaczyć poniżej oraz na Facebooku i Instagramie: @swiatlociemnia.ms

__

Mateusz Grymek to wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rektora ASP w Krakowie. Oprócz dzielenia się z innymi miłością do kwiatów, zajmuje się także malarstwem, rysunkiem, fotografią, wideo oraz organizacją i aranżacją wystaw. Do tej pory zorganizował ich już kilkadziesiąt wystaw, w tym dwie indywidualne. Więcej na temat jego działalności można znaleźć na Facebooku: fb.com/Grymek.Mateusz

O Naturze i Sztuce można poczytać z kolei na stronie www.naturaisztuka.info oraz w mediach społecznościowych.

Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: materiały Natury i Sztuki, Michał Skrzypczyk – Światłociemnia