Kraków: nowy park zamiast dzikiego parkingu. Miasto przejęło teren

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przejął od byłego dzierżawcy teren po parkingu przy ulicy Karmelickiej. Nowy park zajmie jego miejsce.

O planach stworzenia nowego parku pisaliśmy już przed rokiem. Urzędnicy z krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej formalnie przejęli teren od byłego dzierżawcy. Na działce przy ulicy Karmelickiej zbudowany zostanie Park im. Wiesławy Szymborskiej. Prace rozpoczną się już w listopadzie po rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę prac.

Celem projektu jest przekształcenie parkingu przy ul. Karmelickiej w ogólnodostępny park dla mieszkańców oraz poprawa estetyki tej ważnej przestrzeni publicznej w ścisłym centrum Krakowa. Zaproponowane zmiany w zakresie zagospodarowania terenu zostały przygotowane z myślą o ponad 4 tysiącach mieszkańców, którzy w 2017 roku podpisując się pod petycją 3xTAK dla zieleni w rejonie Rajskiej wywalczyli przeznaczenie tej właśnie działki pod park, dzięki czemu w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego teren ten jest przeznaczony pod zieleń.

Koncepcję funkcjonalną parku oraz nowych nasadzeń przygotowali architekci z pracowni Gajda Architektura Krajobrazu. Plan zakłada, że nowy park będzie miejscem przyjaznym mieszkańcom i atrakcyjnym, zielonym terenem do spędzania wolnego czasu.


Budowa parku przy ulicy Karmelickiej to jedno ze zwycięskich zadań wybranych przez krakowian w budżecie obywatelskim w 2019 roku. Konsultacje społeczne dotyczące projektu odbyły się w kwietniu 2020 roku.

Na terenie, na którym powstaje park, w XIX wieku znajdował się plac apelowy przy koszarach austriackich. Ten rejon objęty jest opieką Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Czytaj też: Kraków | Ekologia | Zieleń | Park  | Polska | WhiteMAD na Instagramie

źródło: ZZM Kraków, wiz. koncepcyjne: Gajda Architektura Krajobrazu