Kraków: paulini udostępnili mieszkańcom swoje tereny zielone

Paulini porozumieli się z władzami miasta, aby udostępnić mieszkańcom tereny zielone położone za murami klasztoru na Skałce. To atrakcyjny, zielony teren blisko Wisły.

Miasto będzie nieodpłatnie dzierżawić klasztorną łąkę, której wielkość to pół hektara. Dodatkowo mieszkańcy będą mogli zwiedzać ogrody zakonników.

Dziękuję przeorowi za udostępnienie łąki mieszkańcom. Umówiliśmy się wstępnie z przeorem, że okresowo krakowianie będą mogli również korzystać z okolicznych ogrodów prowadzonych przez zakonników – zapowiada prezydent Jacek Majchrowski.

Ogrody będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Inaczej jest w przypadku łąki, która jest dostępna dla wszystkich.

Otwarcie łąki jest gestem symbolicznym w związku z 550-leciem obecności oo. paulinów na Skałce. To nasze zaproszenie i ukłon w stronę mieszkańców, którzy szukają ciszy i bezpiecznej przestrzeni w centrum miasta. Okoliczna zieleń podkreśla budynki kościelne i średniowieczne mury. Można tutaj odpocząć w sąsiedztwie ważnych dla kultury i dziedzictwa Polski zabytków – zaznacza o. Mariusz Tabulski.

Umowa zakłada, że miasto będzie pokrywać koszty bieżącego utrzymania łąki. To między innymi koszenie trawy, sprzątanie i wywóz odpadów. Pracownicy krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej już ustawili ławki i kosze. Otwarcie łąki nastąpiło w Dzień Dziecka. Z tej okazji zorganizowano tam piknik oraz wernisaż prac lokalnych artystów.


Jedynym ograniczeniem w kwestii korzystania z łąki jest czas. Latem łąka jest otwarta codziennie od godziny 8 do 21, z kolei zimą otwarta będzie od 8 do godziny 18. Zgodnie z zapisami regulaminu, wypracowanymi przez strony umowy, na teren łąki nie będzie można wejść z psami.

Jest szansa, że łąka paulinów nie będzie ostatnim udostępnionym terenem zielonym. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski poinformował, że prowadzone są rozmowy z innymi zakonami. Łączna powierzchnia ogrodów i parków, które nie są ogólnodostępne wynosi kilkanaście hektarów.

źródło: UM Kraków

Czytaj też: Kraków | Park  | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie