Kraków: ulica Krupnicza przejdzie metamorfozę. To będzie zielona rewolucja!

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie otrzymał pozwolenie konserwatorskie na przebudowę, w wyniku której ulica Krupnicza zmieni się w woonerf. Priorytet będą mieli piesi i rowerzyści. Ulica zyska też dużo nowej zieleni.

Urzędnicy otrzymali pozytywną decyzję konserwatora w piątek 1 kwietnia. Zielone światło oznacza, że ulica Krupnicza na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Szujskiego wkrótce zmieni swoje oblicze! Po pierwsze zostaną posadzone drzewa – dokładnie 39 sztuk. Na odcinku od teatru do ul. Loretańskiej czereśnie ptasie „Plena”, od ul. Loretańskiej do ul. Szujskiego olsze czarne. Oprócz drzew, zostanie posadzonych także kilka tysięcy krzewów i bylin.

Pojawią się także zbiorniki magazynujące wodę deszczową, która będzie wykorzystywana do podlewania roślin oraz ogrody deszczowe, których zadaniem będzie spowolnienie odpływu wody opadowej do kanalizacji. Projektanci z Zarządu Zieleni Miejskiej przewidzieli w tym miejscu również ogrody fasadowe.

Aby polepszyć warunki bytowania drzew rosnących w nawierzchni, zaplanowano użycie gleby strukturalnej, która ułatwi rozwój systemu korzeniowego. Na ulicy znajdzie się także miejsce dla mebli miejskich, parkingów samochodowych i rowerowych oraz uwypuklenia informacji o historii ulicy na przestrzeni lat.


Idea projektu opiera się na koncepcji ulicy typu woonerf, czyli ulicy z uspokojonym ruchem, na której priorytetem jest bezpieczeństwo pieszych, przy jednoczesnym zachowaniu komunikacji samochodowej. Cel ten możliwy jest do osiągnięcia poprzez utworzenie wspólnej przestrzeni dla wszystkich użytkowników (rezygnacja z podziału na jezdnię i chodniki) oraz wprowadzenia mebli miejskich wraz z zielenią.

Po kilku latach starań wielu osób, w tym mieszkańców, głosujących za zazielenieniem ulicy Krupniczej w ramach Budżetu Obywatelskiego, jest już naprawdę blisko do tego, aby marzenia krakowian stały się rzeczywistością.

Inwestycję wspólnie zrealizują: Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Czytaj też: Kraków | Zieleń | Miasto | Renowacja | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

źródło: ZZM, UM Kraków